گروه توسعه مالی مهرآیندگان در دی‌ماه 1391 به عنوان بخش اجرایی شرکت سرمایه گذاری اهداف در حوزه سرمایه‌گذاری‌های بورسی فعالیت خود را آغاز نمود. این شرکت در تاریخ 1398/09/05 در فهرست فرابورس ایران درج و در تاریخ 1398/12/11 عرضه اولیه عمومی گردید. سرمایه‌ی شرکت در حال حاضر مبلغ 3 هزار میلیارد تومان است. آخرین افزایش سرمایه‌ی شرکت در آبان 1400 تصویب و به ثبت رسید.

به گزارش بورس امروز؛ گروه توسعه مالی مهرآیندگان در دی‌ماه 1391 به عنوان بخش اجرایی شرکت سرمایه گذاری اهداف در حوزه سرمایه‌گذاری‌های بورسی فعالیت خود را آغاز نمود. این شرکت در تاریخ 1398/09/05 در فهرست فرابورس ایران درج و در تاریخ 1398/12/11 عرضه اولیه عمومی گردید. سرمایه‌ی شرکت در حال حاضر مبلغ 3 هزار میلیارد تومان است. آخرین افزایش سرمایه‌ی شرکت در آبان 1400 تصویب و به ثبت رسید.

بررسی کلان ساختار مالی تا پایان سال 1400

با توجه به بررسی های انجام شده در خصوص ساختار مالی شرکت و تغییرات رخ داده همانطور که نمودار بالا قابل مشاهده است موارد ذیل قابل اهمیت است:
– در این بازه زمانی ارزش خالص دارایی های شرکت از مبلغ 2,7 میلیارد تومان به به مبلغ 6,4 میلیارد تومان افزایش یافته است تغییرات مذکور عمدتاً ناشی از افزایش چشم گیر تسهیلات مالی، سرمایه گذاری های کوتاه مدت و حساب های دریافتنی است.
– افزایش چشم گیر بدهی های شرکت که عمدتاً ناشی از اخذ تسهیلات مالی و انتشار اوراق است.

– بررسی روند درآمد زایی شرکت

روند درآمد زایی شرکت در دوره مورد بررسی 200% افزایش یافته است که بخش عمده آن مربوط به سود سهام دریافتی از شرکت ها است. بررسی های انجام شده در حوزه درآمدزایی شرکت حاکی از این موضوع است که تاکید عملیات شرکت بر کسب سود تقسیمی از شرکت های سرمایه پذیر است و در بخش سرمایه گذاری ها حتی با وجود رونق بازار در سنوات گذشته شاهد تحرکات خاصی نیستیم.

عملکرد شرکت از ابتدای سال 1401

عملکرد شرکت از ابتدای سال 1401 از طریق شاخص ها و پارامتر های مختلف مورد بررسی قرار گرفت که نتایج به شرح ذیل حاکی از وضعیت رو به رشد و مطلوب این شرکت می باشد.

1) افزایش بازدهی سرمایه گذاری گروه توسعه مالی مهرآیندگان از ابتدای سال

همانطور که در نمودار فوق مشاهده می شود، عملکرد شرکت در ایجاد بازدهی پس از تقریباً دو سال مجددا به سطوح قابل قبولی دست یافته است، به نحوی که در اردیبهشت ماه سال 1401 شرکت توانست به مقدار بازدهی شاخص هم وزن نیل پیدا کند و در راه رسیدن به بازدهی شاخص کل حرکت صعودی خود را شروع نماید.

همچنین بررسی های انجام شده در خصوص بازدهی تجمعی سرمایه گذاری در “ومهان” حاکی از عملکرد بسیار مطلوب این شرکت در ابتدای سال 1401 است. به نحوی که تقریباً از انتهای سال 1400 تا تاریخ گزارش، بازدهی تجمعی شرکت بالغ بر 39% می باشد این در حالی است که این بازدهی در خصوص شاخص کل معادل 18% و شاخص سرمایه گذاری ها 6% بوده است.

 

2) بهبود نسبت قیمت به ارزش خالص دارایی (P/NAV)

نسبت (P/NAV) به عنوان یکی از سنجه های با اهمیت در خصوص اندازه گیری مشارکت میزان سرمایه گذاری در شرکت های سرمایه گذاری محسوب می شود. لذا پایین بودن این متغییر به نسبت میانگین صنعت نشان از بی رغبتی و بی اطمینانی سرمایه گذاران به یک شرکت است. وضعیت تغییرات این نسبت از ابتدای عرضه این شرکت بورس در قالب نمودار ذیل بررسی شده است.

همانطور که ملاحظه می شود روند نسبت P/NAV به شکل روند نزولی از انتهای سال 1398 تا ابتدای سال 1401 ادامه دار بوده است به نحوی که این نسبت از میزان 95% به 45% کاهش یافته است. اما از ابتدای سال 1401 با انجام بهبود ساختار شرکت و همچنین وضعیت عمومی بازار عملاً فضای سرمایه گذاری در حیطه شرکت بهبود یافته به نحوی که شاهد رشد این نسبت از 45% به میزان 55% هستیم.

3) افزایش 4 هزار میلیارد تومانی ارزش شرکت

بهبود ساختار پرتفوی سرمایه گذاری و ایجاد چشم انداز روشن برای سرمایه گذاران و مشارکت بیشتر آنها برای سرمایه گذاری در این شرکت موجب شده است تا ارزش گروه توسعه مالی مهرآیندگان از مبلغ 12 هزار میلیارد تومان به مبلغ 16 هزار میلیارد تومان افزایش یابد (رشد 4 هزار میلیارد تومانی در مدت کمتر از سه ماه). این رشد چشم گیر نوید روزهای روشن این شرکت سرمایه گذاری برای سهامدان عمده و خرد خود است تا با مدیریت بهینه منابع و ایجاد جذابیت برای سرمایه گذاری به ارزش های بالاتری از این میزان نیز دست یابد. نمودار ذیل روند صعودی ارزش بازار این شرکت را جهت استحضار حضرتعالی نشان می دهد.

4) بررسی بازدهی شرکت در قیاس با سرمایه گذاری های خارج از بورس

همانطور که در بالاتر بررسی شد از ابتدای سال تاکنون بازدهی شرکت “ومهان” نسبت به شاخص کل، شاخص هم وزن و همچنین گروه سرمایه گذاری های بورسی به مراتب بهتر بوده است، اما برای سنجش دقیق تر عملکرد این شرکت، بازدهی کسب شده “ومهان” با سایر دارایی های سرمایه ای از جمله دلار، طلا و بیت کوین مورد سنجش قرار گرفت که نتایج در قابل نمودار زیر ارایه شده است.

همانطور که ملاحظه می شود عملکرد دو ماهه سرمایه گذاری “ومهان” به شکل جذابی نسبت به بازدهی طلا، دلار و بیت کوین بالاتر می باشد. لذا به عنوان یک فرصت سرمایه گذاری، خرید و نگهداری سهام “ومهان” بسیار مطلوب برآورد شده و با تغییرات رخ داده در ساختار این شرکت می توان به آینده و چشم انداز این شرکت بسیار خوش بین بود.

بررسی تکنیکال نماد گروه توسعه مالی مهر آیندگان

با نگاهی بلندمدت، سهم پس از شروع روند نزولی از سقف تاریخی خود در مرداد 1399، در یک ساختار کانالیزه نزولی در حال نوسان بوده است. با شکست سقف کانال مذکور و همچنین تشکیل کف قیمتی بالاتر از کف قبلی، انتظار تغییر روند به صعودی و رشد قیمتی به میزان عرض کانال را داریم.
لازم به ذکر است ریزش فعلی سهم به‌دلیل برخورد با مقاومت و واگرایی در اندیکاتور rsi می‌باشد که ریزش تا میدلاین کانال (تقریباً 5460 ریال) را می‌توان برای آن درنظر گرفت و درصورت صعود پس از برخورد با میدلاین کانال ترسیم شده تا سقف کانال (تقریباً7000 ریال) می‌تواند حرکت کند.