حاشیه زیان خالص در شرکت سایپا شیشه در دوره 3 ماهه بهار سال 1400، 13 درصد می باشد.

به گزارش بورس امروز،‌موضوع فعالیت شرکت سایپا شیشه ایجاد کارخانه و تأسیسات لازم به منظور تولید شیشه های مختلف ایمنی مورد مصرف در صنایع خودرو از قبیل: شیشه های ایمنی طلقی، نشکن و ضد گلوله و سایر شیشه های مورد مصرف در صنایع حمل و نقل و ساختمانی و خدمات صنعتی از قبیل شیشه های چند لایه، تزیینی، بهداشتی و هم چنین فعالیت های فرعی مانند تأسیس کارخانه جهت ساختن انواع ماشین آلات و کوره های مورد نیاز کارخانه های شیشه سازی، واردات وسایل و ماشین آلات، صادرات فرآورده های شرکت، انجام هرگونه معامله در زمینه فعالیت شرکت،سرمایه گذاری در سایر موسسات و شرکت ها، تولید و فروش وسایل نصب و یراق آلات مربوط به شیشه ها و غیره می باشد.

ظرفیت اسمی سالانه شرکت یک میلیون و ۵۳۸ هزار متر مربع انواع شیشه های ایمنی خودرو می باشد.

تولیدات این شرکت انواع شیشه های ایمنی پراید، تیبا، بازار یدک، شاهین و برلیانس بوده که صد در صد فروش شرکت در یکماهه منتهی به مرداد سال ۱۴۰۰ داخلی می باشد و ۸۲ درصد از کل فروش به انواع شیشه های ایمنی تیبا تعلق دارد.

میانگین تولید ماهانه انواع شیشه های ایمنی تیبا ۱۵ هزار و ۲۹۹ ست می باشد که در یکماهه مرداد سال جاری ۲۰ درصد کمتر از میانگین تولید ماهانه، تولید گردیده است و هم چنین در یکماهه تیر سال جاری نرخ فروش ۵ میلیون و ۹۱۰ هزار ریال بوده است که در یکماهه مرداد سال جاری به ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار ریال کاهش یافته است. درکل، نتیجه کاهش در، هم میزان تولید و هم نرخ فروش در مهم ترین محصول شرکت کاهش در مبلغ فروش و در نهایت کاهش در درآمد شرکت را به همراه دارد.

زیان خالص این شرکت در ۳ ماهه منتهی به خرداد سال ۱۴۰۰ نسبت به ۳ ماهه سال گذشته ۲۶۶ درصد افزایش یافته است. هم چنین در دوره ۳ ماهه بهار سال جاری نرخ فروش شرکت نسبت به ۳ ماهه بهار سال گذشته ۹ درصد افزایش داشته است اما تعداد فروش محصولات شرکت از ۲۷۰ هزار ست به ۶۱ هزار ست رسیده است که نتیجه آن کاهش ۷۵ درصدی در مبلغ فروش و در نتیجه در درآمد شرکت خواهد شد. و همین طور صد درصد نرخ فروش محصولات بر اساس نرخ آزاد می باشد.

با توجه به اینکه ۶۷ درصد از سهام شرکت متعلق به شرکت سایپا می باشد این شرکت برای وصول مطالبات خود با مشکلات جدی ای همراه خواهد بود. شرکت با اینکه در قیمت گذاری آزاد می باشد اما همچنان نظر سهامدار عمده تأثیر به سزایی در تعیین قیمت ها دارد و شرکت نتوانسته حتی معادل بهای تمام شده خود به نرخ فروش اضافه کند.

 

۳ماهه۱۴۰۰ ۳ماهه۱۳۹۹
حاشیه سود ناخالص -۲.۱۹% ۴.۵۱%
حاشیه سود عملیاتی -۱۰.۸۷% -۴.۰۶%
حاشیه سود خالص -۱۳.۵۲% -۶.۲۳%

 

طبق جدول بالا عملکرد شرکت در ۳ ماهه ابتدایی سال جاری نسبت به همین دوره در سال گذشته بسیار ضعیف بوده و شرکت با کم شدن میزان فروش محصولات خود دچار زیان حاصل از عدم توانایی در کنترل هزینه های خود نسبت به درآمد خود شده است.آیا شرکت برنامه ای جهت بیرون آوردن خود از این سراشیبی حاصل از عملکرد خود دارد؟

  • منبع خبر : کدال