نماد چكاپا - سهام گروه صنايع كاغذ پارس، نمودار و آخرین قیمت

نگاهی به صنایع کاغذ پارس


گروه صنایع کاغذ پارس سال ۱۳۴۶ در شمال خوزستان با هدف استفاده از باگاسِ تولید شده در کارخانه نیشکر هفت تپه تأسیس شد و در سال ۱۳۴۹ به بهره‌برداری رسید. دلیل این اقدام و سرمایه گذاری بر روی محصولی به نام باگاس این است که برای تولید خمیر (پالپ) و در پیِ آن تولید کاغذ، دو منبع وجود دارد: درخت - محصولات کشاورزی.

از آنجاییکه کشور ایران از نظر بارندگی جزء مناطق خشک و نیمه خشک به شمار می‌رود و همچنین از منابع جنگلی وسیع برخوردار نیست، هیچگاه محل مناسبی برای تولید کاغذ از درخت نبوده و نخواهد بود. اما استفاده از محصولات کشاورزی که مهمترین آنها باگاس می باشد، یکی از مزیت‌های غیرقابل انکار در ایران و در خاورمیانه به شمار می‌آید.

کارخانه کاغذ پارس پس از راه اندازی تا مدت‌ها تنها تأمین کننده کاغذ چاپ و تحریر داخل کشور بود اما بدلیل صدمات وارده در طی دوران دفاع مقدس و عدم نوسازی و بازسازی در زمان تصدی بخش دولتی، در معرض تعطیلی همیشگی قرار گرفت و وضعیت آن در سال‌های منتهی به ۱۳۹۱ به کمتر از ۲۰% ظرفیت اسمی رسیده بود.

مهر ماه سال ۱۳۹۲ فصل جدیدی در کاغذ پارس آغاز شد. سهام این شرکت به بخش خصوصی (آقای محمدجواد مقدم) واگذار گردید و سلسله اقدامات برای بازسازی و نوسازی ماشین آلات، فرآیندها و منابع انسانی آغاز گردید و طی دو سال فعالیت شبانه روزی کاغذ پارس به رکورد تولید عمر خود دست یافت؛ همچنین بازارهای صادراتی را نشانه گرفت و سبد محصولات خود را متنوع کرد.

و امروز کاغذ پارس با اقتدار تنها تولیدکننده خمیر ویرجین شیمیایی در خاورمیانه، تنها تولیدکننده کاغذ چاپ و تحریر شیمیایی، تولیدکننده کاغذ بهداشتی برای لیوان یکبار مصرف و چندین محصول دیگر است، و تا به امروز محصولات این کشور به بیش از ۱۵ کشور دنیا صادر شده است.

در راستای توسعه فعالیت‌ها، سهام این شرکت در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۵ در فرابورس تهران عرضه عمومی شد و خوشبختانه در این بازار نیز نام بسیار خوبی از خود به جای گذاشته است که اطلاعات آن در سامانه بورس و همچنین در بخش سهام این پایگاه قابل رؤیت است. اجرای طرح‌های توسعه در ذیل مجموعه کاغذ پارس در زمینه تولید ظروف یکبار مصرف سلولزی از جمله اقدامات برای ادامه مسیر تعالی و پیشرفت کاغذ پارس است.

صادرات به آسیا، اروپا و آمریکای جنوبی


خمیر باگاس در بازارهای جهانی برای تولید ظروف یکبار مصرف سلولزی استفاده می‌گردد. این جایگاه برای خمیر باگاس جایگاه منحصربفردی است و هیچ خمیری توان رقابت با آن را ندارد. از آنجاییکه تعداد تولیدکنندگان این خمیر در دنیا بسیار اندک هستند،

کاغذ پارس با همکاری معامله‌گران معروف خمیر از جمله شرکت بین‌المللی راکسل که در صنعت کاغذ و خمیر بسیار شناخته شده است محصول خود را به اقصی نقاط جهان صادر می‌کند. برخی از کشورهای مصرف کننده محصولات پارس عبارتند از: آلمان، ایتالیا، فرانسه، روسیه، لهستان، ترکیه، مالزی، اندونزی، تایوان، تایلند، جمهوری آذربایجان، هند، چین، افغانستان، سوریه، عراق و کلمبیا.

 طرح و توسعه شرکت در زمینه سرمایه گذاری در شرکت زیر مجموعه خود (با مالکیت 99.9%)

برنامه ریزی برای اجرای این طرح پایان مرداد ماه است اما با توجه به اینکه سال مالی شرکت 30 ابان می باشد، سودآوری این شرکت برای سال مالی جاری در نظر گرفته نشده است اما این طرح توان سود سازی150 تومانی از این طرح برای سال مالی بعدی در صورتی با ظرفیت کامل به بهره برداری برسد را خواهد داشت.

پیش بینی سودآوری چكاپا در سال مالی 98


پیش بینی سودآوری سال مالی 97-98 با فرض فروش طبیعی شرکت و تبدیل خمیر ویرجین به کاغذ رول می باشد که تاکنون فروش خوب شرکت با حاشیه سود 45درصد نوید سودسازی قابل رشدی را برای این سال مالی میدهد پیش بینی بر اساس گزارش 9ماهه و رسیدن به مبلغ 430میلیارد تومانی فروش کل مبلغ 85تومان به ازای هر سهم سود خالص میباشد

لازم بذکر است از طرحهایی که در سال مالی 98-99 میتوانند به افزایش حاشیه سود را در شرکت منجر شوند از
1:بازیافت سود کاستیک طی طرحهای تحقیق و توسعه دانش بنیان شرکت که نقش مهمی در کاهش بهای تمام شده در شرکت بر عهده دارد
2:تولید کاغذهای دو رویه سفید صنایع بسته بندی و کاغذهای مخصوص صنایع غذایی در بسته بندی تتراپک
3:استفاده از ارزش افزوده مواد اولیه تولیدی شرکت با خرید صنایع پایین دستی مثله شرکت حریر که مالکیت 20 درصدی از آن طی معاملات سال گذشته محرز شده و شرکت خواهان خرید 80 درصدی باقیمانده مالکیت از شستا میباشد
4:اثرات سودسازی پارس سلولز درسود شرکت اصلی
5:استفاده از افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی و در نتیجه افزایش قدرت ساختار مالی شرکت در استفاده از وام های ارزان 

عملکرد دوره ده ماهه فروش شرکت


فروش شهریور ماه 391.4 میلیارد ریال

مجموع فروش ده ماهه 3520.7 میلیارد ریال

فروش نسبت به مرداد ماه مشابه

فروش نسبت به مشابه ده ماهه سال گذشته 47% افزایش

میانگین فروش ماهانه 352 میلیارد ریال

میانگین فروش ماهانه سال پیش 259.8 میلیارد ریال

نسبت به میانگین فروش سال قبل 36% افزایش

فروش کل سال گذشته پوشش 113%

 

روند موفق در خصوصی سازی چكاپا


این کارخانه پس از راه اندازی تا مدت‌ها تنها تأمین کننده کاغذ چاپ و تحریر داخل کشور بود اما بدلیل صدمات وارده در طی دوران دفاع مقدس و عدم نوسازی و بازسازی در زمان تصدی بخش دولتی، در معرض تعطیلی همیشگی قرار گرفت و وضعیت آن در سال‌های منتهی به ۱۳۹۱ به کمتر از ۲۰% ظرفیت اسمی رسیده بود. مهر ماه سال ۱۳۹۲ فصل جدیدی در کاغذ پارس آغاز شد. سهام این شرکت به بخش خصوصی (آقای محمدجواد مقدم) واگذار گردید و سلسله اقدامات برای بازسازی و نوسازی ماشین آلات، فرآیندها و منابع انسانی آغاز گردید و طی دو سال فعالیت شبانه روزی کاغذ پارس به رکورد تولید عمر خود دست یافت؛ همچنین بازارهای صادراتی را نشانه گرفت و سبد محصولات خود را متنوع کرد

تحلیل تکنیکال چكاپا


روند رشد قیمت سهام در کانال صعودی همگام با افزایش سود و فروش محصولات پس از سودسازی مستمر توسط مدیریت بخش خصوصی 

مزیت های شرکت کاغذ پارس:


1:قرار گرفتن در کنار منابع غنی از باگاس خوزستان
2: تنها تولید کننده ویرجین از باگاس در اول چرخه تولید صنایع سلولزی با ارزش افزوده بالا
3: حجم تقاضا بیشتر از تولید شرکت در داخل کشور و منطقه خاورمیانه برای محصولات شرکت

تحلیلگر: امیررضا کاویانی (کارشناس بازار سرمایه)