نماد پترول - سهام گروه سرمایه گذاری پتروشیمی ایرانیان، نمودار و آخرین قیمت

به گزارش روند بورس امروز محمد خیرآبادی تحلیل‌گر بازار سرمایه به تحلیل و بررسی وضعیت مالی و سود شرکت گروه سرمایه‌گذاری پتروشیمی ایرانیان پرداخته است. در راستای خصوصی سازی و اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی و به منظور پاسخگویی به نیازهای توسعه سرمایه گذاری در صنایع پتروشیمی و با هدف استفاده از مزیت های اجرای سیاست های اصل ۴۴ قانون اساسی، شرکت گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان در سال ۱۳۸۹ تاسیس گردید.

سود ۵.۰۰۰ هزار میلیارد ریال پترول در سال ۹۸

بررسی روند سودآوری شرکت گروه سرمایه گذاری پتروشیمی ایرانیان (پترول) طی سال‌های گذشته نشان می‌دهد که این شرکت در مسیر رشد قرار گرفته است. میزان سود این شرکت طی سال‌های اخیر روند افزایشی داشته است.  

اطلاعات سود و زیان پترول

جدول زیر خلاصه سود و زیان پترول طی سال های اخیر را مشاهده می کنیم.   در نمودارهای زیر می توانیم تغییرات ارقام جدول بالا را مشاهده کنیم. شاخص های سودآوری پترول روند صعودی خوبی را طی سال های اخیر داشته است.        

صورت وضعیت پرتفو پترول

جدول زیر بیانگر صورت وضعیت پرتفوی پترول طبق عملکرد گزارش فعالیت ماهانه منتهی به شهریور 98 است(واحد: میلیون ریال)     همانطور که مشاهده می شود وزن بیشتر پرتفوی پترول به محصولات شیمیایی (81 درصد) تعلق دارد. در ادامه مقاله خالص ارزش دارایی های پترول را بررسی خواهیم کرد.  

زیر مجموعه های پترول

در جداول زیر تغییرات ارزش پرتفوی پترول را مشاهده می کنیم. (واحد: ریال)

پرتفوی بورسی پترول

 

پرتفوی غیر بورسی پترول

محاسبه ی خالص ارزش دارایی های پترول

همانطور که در مقاله اشاره شد درصد بالایی از پرتفوی پترول به صنعت محصولات شیمایی تعلق دارد و تحولات این صنعت تاثیر به سزایی در عملکرد پرتفوی شرکت خواهد داشت. در جدول زیر خالص ارزش دارایی های شرکت را محاسبه کردیم دقت کنید که در محاسبه NAV پترول با توجه به تورم عمومی کشور و رشد قیمت سهام شرکت ها افزایش 50 درصدی را برای پرتفوی غیر بورسی در نظر گرفتیم. پترول در حال حاضر 64 درصد خالص ارزش دارایی های خود در حال معامله می باشد.     تحلیل گر محمد خیرآبادی