نماد وبصادر - سهام بانک صادرات ، نمودار و آخرین قیمت

نگاهی به وضعیت عملیاتی بانک صادرات

سرمایه گذاری های بلندمدت، برگ برنده بانک صادرات درآینده

بانک صادرات ایران به عنوان یکی از پنج بنگاه بزرگ اقتصادی کشور در سال 1331 با نام «بانک صادرات و معادن» تأسیس شد که در سال 1342 به «بانک صادرات ایران» تغییر نام داد و در تاریخ 19/3/1388 برای اولین بار سهام آن در بورس اوراق بهادار عرضه شد. سرمایه بانک بالغ بر 175354 میلیارد ریال و سهامدار عمده آن شرکت های سرمایه گذاری استانی (سهام عدالت) با مالکیت 40% می باشد. تعداد شعب بانک در پایان سال 1397 بالغ بر 2317 بوده است.

وضعیت عملیاتی

طبق آخرین ترازنامه شرکت (سه ماهه اول 1398)، موجودی نقد با رشد 29% نسبت به پایان سال 1397 به 134.258 میلیارد ریال رسیده است که نشان از موفقیت بانک در حوزه جذب سپرده های مردمی دارد. موفقیت دیگر بانک، کاهش مطالبات از بانک مرکزی به میزان 4.471 میلیارد ریال می باشد و این نشاندهنده وصول مطالبات مطلوب هرچند اندک است چراکه همچنان 236.369 میلیارد ریال از بانک مرکزی طلب دارد. بند دیگر در بخش دارایی ترازنامه بانک که جالب نیست و آن افزایش 13.873 میلیارد ریالی مطالبات از دولت است که می بایست بانک در کاهش مطالبات خود از دولت اقدامات جسورانه انجام دهد.

تراز عملیاتی بانک طبق آخرین گزارش ماهانه (شهریور 98) بهبود یافت به گونه ای که درآمد تسهیلات اعطایی در همین ماه 13.601 میلیارد ریال و سود سپرده های سرمایه گذاری 13.576 میلیارد ریال بوده است و این به معنای تراز مثبت 25 میلیارد ریالی می باشد، هر چند تراز عملیاتی در شش ماهه 98 بالغ بر 9.949- میلیارد ریال است و بانک باید در شش ماهه پایانی امسال سعی نماید تا به تراز عملیاتی مثبت قابل قبول دست یابد.

نمودار زیر نشان می دهد که صنعت بانکداری می تواند نسبت به گذشته در بهبود تراز عملیاتی گام بردارد:

 همانطور که در نمودار فوق مشخص است، بازه یکساله خرداد 1397 تا خرداد امسال، بهای تمام شده پول به نرخ مؤثر تسهیلات منطبق شده و همانگونه پیش تر گفته شد، می تواند به تراز عملیاتی بانک ها کمک شایانی نماید.

همچنین شکل زیرنشان می دهد که بانک برای کسب سود می بایست چه اقدامات و اصلاحات ساختاری را اعمال نماید:


سرمایه گذاری ها بانک صادرات


اگر بخواهیم نگاهی گذرا به وضعیت سرمایه گذاری ها داشته باشیم، باید گفت که بانک در سرمایه گذاری های بلندمدت شرکت های خوبی دارد از جمله انرژی سپهر با مالکیت 47%، گروه مالی سپهر صادرات با مالکیت 100%، شرکت ملی انفورماتیک با مالکیت 21%، تأمین سرمایه سپهر با مالکیت 20% و...

اگر بانک بتواند سرمایه گذاری های بلندمدت را ارزش گذاری نماید، به نظر می آید می تواند افزایش سرمایه تجدید ارزیابی مناسبی اعمال نماید.

در پایان باید گفت با اقدامات بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در کاهش نرخ سود به سپرده گذران و اصلاحات ساختاری دیگر در بانک ها، وضعیت عملیاتی بانک ها نسبت به گذشته بهبود یافته است و در این میان اگر بانک صادرات بتواند دارایی های مازاد و غیر مولد خود را به فروش رساند و از نقدینگی آن در دارایی های مولد سرمایه گذاری نماید و همچنین بهره وری مناسب و کنترل هزینه موفقی داشته باشد، می توان امید داشت که در آینده ای نزدیک به تراز عملیاتی قابل قبول و در نهایت سود مناسب دست یافته و به دوران طلایی خود بازگردد.

محمدهادی حمیدی
مدیر سرمایه گذاری شرکت سرمایه گذاری دستاورد دی – 8/7/1398