نماد كچاد - سهام شرکت چادرملو، نمودار و آخرین قیمت

شرکت معدنی و صنعتی چادرملو ، سهمی که تهدید را به فرصت تبدیل کرده


شرکت چادرملو با سرمایه 4400 میلیارد تومانی و ظرفیت تولید 9،500،000 تن کنسانتره آهن و 3،700،000 تن گندله در زمینه ی استخراج و بهره برداری از معادن سنگ آهن و تولید کنسانتره ، گندله و شمش فولادی فعالیت می کند..شرکت های فولاد مبارکه ، فولاد خوزستان، فولاد خراسان و فولاد ارفع از مشتریان عمده داخلی خرید محصولات کنسانتره و گندله شرکت می باشند. تولید کنسانتره شرکت توسط 5 خط هرکدام به ظرفیت 1.8 میلیون تن انجام می شود.

با توجه به تقاضای محصولات فولادی و ظرفیت های تولید فولاد در ایران ، نگرانی از نبود تقاضا برای محصولات شرکت وجود ندارد . از طرفی شرکت با ریسک مانده ذخیره ی محدود سنگ آهن موجود در معدن شرکت و پایین آمدن عیار آن رو به رو بوده است که باعث افزایش هزینه های استخراج معدن فعلی شده است و سایه ی کاهش تولید کنسانتره را بر شرکت قرار داده است.شرکت برای مقابله با این تهدید ، موفق به دریافت مجوز اکتشاف در معدن D19 اردکان یزد در فاصله 30 کیلومتری معدن کنونی چادرملو در سال96 شد ، که ذخیره این معدن تا 6 سال کفایت می کند. چادرملو در راستای بالای بردن ارزش افزوده ، در مهر 96 ، کارخانه تولید شمش فولاد را راه اندازی کرد که با توجه به گزارش های مالی شرکت ، می توان تولید 1 میلیون تن شمش فولاد را برای سال جاری برآورد کرد.

در اواخر سال ۹۷ واحد احیاء مستقیم با ظرفیت سالانه ۱،۵۵۰،۰۰۰ تن آهن اسفنجی به بهره‌برداری رسیده است. با راه‌اندازی این واحد، شرکت دیگر نیازی به خرید آهن اسفنجی برای خط تولید فولادسازی خود در سال ۹۸ نخواهد داشت و حاشیه سود ناخالص شرکت نیز افزایش خواهد یافت.

آمار فروش شرکت تا پایان سال 97 ، حکایت از آن دارد که مبلغ فروش شرکت با 106% افزایش به 7040 میلیارد تومان رسیده است . همچنین افزایش 70% نرخ فروش محصولات( کنسانتره و گندله) نسبت به سال 96 وجود داشته که متاثر از افزایش قیمت شمش فولاد خوزستان بوده به طوری که ضریب فروش کنسانتره به فولاد مبارکه اصفهان و فولاد خوزستان حدود 15% بوده که این رقم امسال به 16% رسیده و برای گندله معادل 23.5% شمش فولاد خوزستان رسیده است.

مقایسه ای از فروش داخلی شرکت طی دو سال گذشته مطابق نمودار زیر می باشد:شرکت در سال 96 ، صادرات نداشته است ، اما در سال 97 ، معادل 151.4 میلیارد تومان (2.2% فروش کل) ، فولاد و سنگ دانه بندی صادر کرده است .

با تصمیم وزارت صنعت و ابلاغ آن به سازمان‌های مربوطه از جمله گمرک، از ابتدای مهر (۲۳ سپتامبر) صادرات سنگ‌آهن با ۲۵ درصد عوارض روبه‌رو شده است که گفته می‌شود این تصمیم در راستای مبارزه با خام فروشی سنگ‌آهن اتخاذ شده تا بتواند نیازهای داخلی کشور را در حوزه فولاد تامین کند که این موضوع نمی تواند نگرانی برای چادرملو ایجاد کند ، چون بازار اصلی فروش محصولات شرکت ، در داخل کشور بوده است که البته این خود می تواند فولاد سازی را در قبال رکود داخلی تحت تاثیر قرار دهد. اگر هم بخواهیم نگاهی به سودآوری شرکت در سال جاری کنیم ، با در نظر گرفتن فروش 10000 میلیارد تومانی و نرخ شمش 380 دلاری تا پایان سال و فرض دلار 11 هزار تومانی ، می توان EPS شرکت را درمحدوده ی 130تا 140 تومان در نظر گرفت.

 

حامد نادی
تحلیل گر کارگزاری مبین سرمایه