نماد شیران، نمودار شیران، آخرین قیمت سهام شیران، تحلیل بنیادی شیران

درباره شرکت سرمايه‌گذاري صنايع شيميايي ايران


شركت سرمايه‌گذاري صنايع شيميايي ايران (سهامي عام) در سال ۱۳۶۳ تأسيس گردید. عمليات اجرايي طرح ايجاد مجتمع آلكيل بنزن خطي (LAB) در اواخر سال ۱۳۶۹ در ناحيه‌اي به مساحت ۳۴۲۰۰۰۰ مترمربع در منطقه صنعتي شمال غرب اصفهان آغاز شد. دانش فني اين طرح براي توليد سالانه ۵۰۰۰۰ تن آلكيل بنزن خطي و ۴۶۰۰۰ تن نرمال پارافين خريداري گردید و سرانجام اين مجتمع توليدي در ۱۱ خرداد ماه سال ۱۳۷۳ به بهره ‌برداري رسيد. با افزايش مصرف داخلي و همچنين بهبود بازار مصرف در منطقه، اجراي طرح توسعه شرکت براي توليد سالانه ۷۵۰۰۰ تن آلكيل بنزن خطي و ۱۴۰۰۰۰ تن نرمال پارافين قوت گرفت. با بهره‌گيري از دانش موجود و به‌کارگیری مهارت‌های علمی و تجربی نیروهای متخصص، این شرکت موفق شد در سال ۱۳۸۲ طرح توسعه خود را با موفقيت به انجام رساند. شركت سرمايه‌گذاري صنايع شيميايي ايران به منظور کاهش توليد محصول جانبي آلکیلات سنگین (HAB) و همچنین ارتقای كيفيت و افزایش میزان تولید آلكيل بنزن خطي (LAB)، با همکاری شرکت Sinopec طرح هیدروژن‌دهی انتخابی دی‌الفین‌ها (DSH) را در سال ۱۳۸۷ با موفقيت به بهره‌برداري رساند.

شرکت سرمايه‌گذاري صنايع شيميايي ايران

شرکت سرمايه‌گذاري صنايع شيميايي ايران


محصولات شیران


محصولات تولید شده توسط شیران به شرح زیر است:
● آلکیل بنزن خطی (LAB)
● آلکیلات سنگین (HAB)
● نرمال پارافین (NP)

فروش شیران


با توجه به نمودار زیر مهمترین محصولات شرکت (بر حسب مبلغ فروش) به ترتیب الکیل بنزن خطی (داخلی)، نرمال پارافین مازاد (صادراتی) و الکیل بنزن خطی (صادراتی) می باشد. (با توجه به اینکه سال مالی شرکت پایان آذر ماه است نمودار گزارشات ماهانه از دی ماه ۹۷ آورده شده است).

نمودار ترکیب فروش محصولات شیران

نمودار ترکیب فروش محصولات شیران 

در نمودار زیر شاهد مبلغ فروش شیران از سال ۹۰ هستیم. همانطور که مشاهده می شود بیشترین مبلغ فروش مربوط به سال ۹۲ بوده است و بعد از آن روند نزولی شده است. این روند نزولی تا سال ۹۵ ادامه یافته و از این سال به بعد روند صعودی دوباره شروع شده است. همچنین قابل ذکر است که شیران در گزارش ۶ ماهه خود توانسته حدود ۹۳۳ میلیارد تومان فروش داشته باشد و این گزارش نوید ادامه روند صعودی را می دهد.

  

نرخ فروش محصولات شیران


با توجه به محصولات پر فروش شرکت که در نمودارهای بالا به آن اشاره شد نمودار نرخ فروش ماهانه این ۳ محصول را مشاهده می کنیم.

 

نمودار نرخ فروش الکیل بنزن خطی شیران

نمودار نرخ فروش الکیل بنزن خطی شیران 

نمودار نرخ فروش نرمال پارافین مازاد شیران

نمودار نرخ فروش نرمال پارافین مازاد شیراننمودار نرخ فروش الکیل بنزن خطی شیران

نمودار نرخ فروش الکیل بنزن خطی شیرانهمانطور که مشاهده می شود افزایش نرخ فروش محصولات مهم شیران طی ماه های اخیر ادامه یافته است. در صورت ادامه صعود نرخ فروش محصولات مبلغ فروش افزایش خوبی خواهد داشت.

تناژ فروش

نمودار تناژ فروش محصولات تولیدی در نمودار زیر قابل مشاهده است.

 

تناژ فروش محصولات شیران

تناژ فروش محصولات شیران 

بر خلاف نرخ فروش که طی ماه های اخیر افزایش داشته است تناژ فروش کاهش چشم گیری داشته است.

بهای تمام شده محصولات شیران


در این بخش به بررسی هزینه های تولید شیران می پردازیم. همانطور که مشاهده می شود عمده هزینه های تولید مربوط به مواد مصرفی و سربار تولید می باشد.

 

هزینه های تولید شیران

هزینه های تولید شیران 

مواد مستقیم مصرفی شامل نفت سفید و بنزن می باشد. نمودار زیر روند تغییرات مواد مصرفی شیران را نمایش می دهد. (اطلاعات سال ۹۶ در دسترس نبود!!!)

 

نمودار مبلغ مواد مصرفی شیران

نمودار مبلغ مواد مصرفی شیراننمودار تناژ مواد مصرفی شیران

نمودار تناژ مواد مصرفی شیراننمودار نرخ مواد مصرفی شیران

نمودار نرخ مواد مصرفی شیران 

پیش بینی سود سهام شیران


مهمترین محصولات تولیدی شیران الکیل بنزن خطی (داخلی و صادراتی) و نرمال پارافین مازاد (صادراتی) می باشد. همانطور که از نمودارهای بالا مشخص است نرخ فروش محصولات تولیدی شرکت افزایش قابل توجهی داشته همچنین بهای تمام شده نیز متاثر از تورم عمومی کشور و در نتیجه افزایش مواد اولیه افزایش داشته است. نکته ی قابل توجه کاهش تناژ فروش طی ماه های اخیر می باشد. شرکت در گزارش ۶ ماهه خود ۱۱۷ تومان به ازای هر سهم سود ساخته است که در صورت کنترل بهای تمام شده و حفظ روند تولید و فروش می تواند به سودسازی خود ادامه دهد. تحلیل بنیادی شیران تکمیل خواهد شد...