مقاله بلومبرگ بر اساس اطلاعات منتشره آزانس انرژی آمریکا نوشته شده است،گزارشی که هر هفته میزان مصرف، تولید،صادرات و موجودی انبارهای نفت این کشور را نشان می دهد. در هفته منتهی به 30 نوامبر 2018، ایالات متحده روزانه 11.7 میلیون بشکه نفت تولید نموده است. این رقم از مدت مشابه پارسال 2 میلیون بشکه بیشتر است.

مسعود عبدیزدان،کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با خبرنگار بورس امروز عنوان کرد: هفته گذشته بلومبرگ در تیتری اعلام کرد که آمریکا پس از ۷۵ سال به صادرکننده نفت بدل شده است. بلومبرگ از زمان به قدرت رسیدن ترامپ همواره با وی همراستا بوده است و ابزاری در دست وی برای تامین خوراک خبری داخلی و خارجی بوده است. در این نوشتار قصد داریم تا نگاهی دقیق تر به ارقام واردات و صادرات ایالات متحده بیاندازیم.

وی افزود: مقاله بلومبرگ بر اساس اطلاعات منتشره آزانس انرژی آمریکا نوشته شده است،گزارشی که هر هفته میزان مصرف، تولید،صادرات و موجودی انبارهای نفت این کشور را نشان می دهد. در هفته منتهی به ۳۰ نوامبر ۲۰۱۸، ایالات متحده روزانه ۱۱٫۷ میلیون بشکه نفت تولید نموده است. این رقم از مدت مشابه پارسال ۲ میلیون بشکه بیشتر است.

عبدیزدان خاطرنشان کرد: از سوی دیگر، میزان محصولات پالایشی عرضه شده به بازار آمریکا ۲۰٫۵ میلیون تن اعلام شده که نشانی از میزان مصرف این کشور در هفته مذکور می باشد. نتیجه اینکه، امریکا بیش از ۲۰ میلیون بشکه در روز مصرف محصولات پالایشی دارد، در حالیکه کمتر از ۱۲ میلیون بشکه در روز تولید نفت خام داشته است. لذا مشاهده می شود که امریکا حتی نزدیک به صادرکننده صرف نفت خام نیز نشده است.

کارشناس بازار سرمایه اشاره کرد: در این گزارش ردیفی نیز به عنوان سایر محصولات گنجانده شده که عمدتا شامل گاز مایع و اتانول می شود. این ستون علاوه بر ۱۱٫۷ میلیون بشکه نفت خام تولیدی و ۴ میلیون بشکه وارداتی، ورودی مهمی برای پالایشگاه ها به شمار می رود. سایر محصولات حجمی برابر با ۶٫۹ میلیون بشکه در روز دارد. از این رو، ۱۱٫۷ میلیون بشکه تولید نفت خام به علاوه ۶٫۹ میلیون بشکه میعانات رقمی برابر با ۱۸٫۶ میلیون بشکه در روز را به دست خواهد داد که همچنان ۲ میلیون بشکه از مصرف روزانه آمریکایی ها پایین تر است.

وی در ادامه افزود: ایالات متحده در هفته منتهی به ۳۰ نوامبر ۷٫۲ میلیون بشکه نفت خام وارد نموده و ۳٫۲ میلیون بشکه نفت خام صادر نموده که واردات خالص ۴ میلیون بشکه در روز را برای امریکا رقم می زند. همچنین،امریکا در هفته مذکور ۱٫۶ میلیون بشکه در روز محصولات نهایی را وارد نموده و ۵٫۸ میلیون بشکه در روز محصولات نهایی خود را صادر نموده است که صادرات خالص محصولات نهایی را به ۴٫۲ میلیون بشکه در روز می رساند، اتفاقی که در ۲۰۱۱ و در دوران ریاست جمهوری اوباما نیز تکرار شده بود، اما ترامپ حالا در قالب پروپاگاندایی این امر را عامل فشار بر قیمت و بازار نفت نموده است.

عبدیزدان تاکید کرد: دلیلی که امریکا در آن واحد هم واردات و هم صادرات نفت دارد این است که بخشی از تولید نفت این کشور برای استفاده در پالایشگاه های امریکا کناسب نیست و آنها مجبور به صادرات این بخش و واردات نفت سازگار با تجهیزات خود هستند. از ۴ میلیون واردات نفت خام و ۴٫۲ صادرات محصولات نهایی این کشور رقمی برابر با ۲۰۰ هزار بشکه در روز صادرات خالص تحصیل می شود که ترامپ آن را با کمک رسانه ها اهرمی برای کاهش قیمت نفت نموده است.

کارشناس بازار سرمایه در انتها افزود: در عمل البته، این اولین بار است که برآیند دو رقم واردات خام و صادرات نهایی برای آمریکا صادرات خالص را به همراه آورده است و به واقع طی ۷۵ سال گذشته بی سابقه بوده است، اما بلومبرگ در تیتیر خود به وضوح به کلمه Oil یا نفت خام اشاره نموده که واژه درستی برای این اتفاق نیست. به علاوه میزان تولید نفت خام و محصولات نهایی آمریکا هم اکنون ۱۸٫۵ میلیون بشکه در روز می باشد، در حالیکه مصرف پالایشگاه های این کشور در حدود ۲۰٫۵ میلیون بشکه می باشند و امریکا از این حیث همچنان وارد کننده صرف است. اگرچه، به نظر می رسد آمریکا در مسیر درستی گام بر می دارد و تلاش های یک دهه ای این کشور در حال به بار نشستن می باشد و شاید در آینده بتوان آمریکا را صادر کننده ای صرف در جهان به شمار آورد.