معاون وزیر امور اقتصاد و دارایی ضمن اعلا خبر پایان مهلت ثبت‌نام در صندوق «دارا یکم» در ساعت ۲۴ روز پنجشنبه (یکم خردادماه) از پذیره‌نویسی دو صندوق دیگر در تیر و مرداد امسال خبرداد.

به گزارش روند بورس امروز، عباس معمار نژاد درباره پذیره‌نویسی صندوق «دارا یکم» که مهلت آن ساعت ۲۴ پنجشنبه (یکم خردادماه)، پایان یافت، گفت: اگر کسی موفق به پذیره نویسی این صندوق نشد، دو صندوق دیگر را در تیر و مرداد عرضه می‌کنیم و مردم می‌توانند آن‌ها را پذیره‌نویسی کنند.

وی افزود: پس از یک ماه از پایان پذیره نویسی صندوق دارا یکم یعنی از اول تیر امسال، امکان معامله واحد‌های سرمایه گذاری این صندوق در بازار سرمایه فراهم می‌شود و هیچ محدودیتی برای خرید یا فروش این واحد‌ها وجود نخواهد داشت.

معاون وزیر امور اقتصاد و دارایی تصریح کرد: صندوق‌های ETF با هدف مردمی کردن اقتصاد انجام می‌شود.

به گفته معاون امور بانکی و بیمه وزیر امور اقتصادی و دارایی تا شب پنج شنبه بیش از سه میلیون نفر در صندوق دارا یکم، پذیره نویسی کردند که فقط یک میلیون نفر کد بورسی داشتند و فعال بازار سرمایه بودند یعنی بیش از دو میلیون نفر از مردم غیر فعال در بورس وارد این بازار شدند بنابراین ضریب نفوذ بازار سرمایه افزایش یافته است.

وی ادامه داد: میزان تخفیفی که دولت برای عرضه این صندوق‌ها در نظر گرفته است به جذابیت این صندوق‌ها افزوده است.

معمار نژاد افزود: صندوق واسطه گری مالی ”دارا یکم“ همین الان ۶۵ درصد بازدهی دارد یعنی هر ۱۰ هزار تومان این صندوق به قیمت‌های دیروز بورس، ۱۶ هزار و ۵۰۰ تومان ارزش دارد.

معاون امور بانکی و بیمه وزیر امور اقتصادی و دارایی اضافه کرد: برای این صندوق، بازارگردانی در نظر گرفته شده است یعنی اگر مردم برای فروش مراجعه کنند، خود این صندوق می‌تواند از آن‌ها در کوتاه مدت خریداری کند و پس از مناسب شدن بازار، به فروش برساند و این موضوع قابلیت نقد شوندگی را افزایش و خطر را برای پذیره نویس‌ها کاهش می‌دهد.