معدنی‌ها مانند دیگر گروه‌های بورسی،‌ معاملات هفته جاری بورس را با اصلاح قیمت سپری کردند و در این میان ۱۰.۵ درصد از ارزش سهام معدنی‌ها در بازار سرمایه کم شد.

به گزارش روند بورس امروز، آمار عملکرد شرکت‌های معدن و صنایع معدنی در بورس نشان می‌دهد، فولاد مبارکه با منفی ۱۹.۷درصد به همراه چادرملو منفی ۱۸.۸ درصد و ملی مس منفی ۱۲.۷درصد و گل گهر منفی ۱۲.۱ بیشترین اثر را در سقوط این هفته داشتند.

بیشترین افزایش ارزش نیز مربوط به معدنی دماوند با ۲۵.۸ درصد و نسوز پارس ۲۴.۶ درصد بوده است.

سهام شرکت‌های معدن و صنایع معدنی عموما به نوسانات دلار در بازار حساس بوده و تقویت آن، محرک ارزش سهام و سودآوری این شرکت‌ها است.

در هفته جاری نیز اگرچه دلار ۹۰۰ تومانی دلار بالا رفت و نرخ اسکناس سنا به ۱۷۲۰۰ و حواله سنا به ۱۵۳۰۰ صعود داشت، با این حال رشد شاخص، قدرت مقاومت در مقابل تخلیه حباب بازار ناشی از ورود سرمایه جدید در ۲ ماه اخیر را نداشت و نهایتا بازار نزولی بود.

ارزش بازار ۸۵ شرکت معدن و صنایع معدنی در بورس تهران این هفته با افت ۱۱۱ هزار میلیارد تومانی معادل منفی ۱۰.۵درصد مواجه و به ۹۵۴ هزار میلیارد تومان رسید.

با تقویت سودآوری شرکت‌های معدن و صنایع معدنی ناشی از تثبیت دلار در سطح بالاتر و رشد صادرات این گروه، انتظار بازگشت سرمایه‌گذاران و توقف روند نزولی بازار طی ۲ هفته آتی وجود دارد.