در گواهی سپرده سکه دارندگان سکه می توانند با واگذاری سکه خود به خزانه بانکها گواهی سپرده سکه دریافت کنند این گواهی قابل معامله در بورس کالاست که دارای مزیتهای زیادی است.

یک کارشناس بازار سرمایه گفت :جنجالهای اخیر در مورد بازار گواهی سپرده سکه طلا تنها تلاش دلالها برای هدف قراردادن شفافیت وحفظ و بسط انحصار معاملات در بازار سکه است
دکتر همایون دارابی کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد:بازار سرمایه می بایست از طریق ابزارهای مالی به بازارهای دیگر سرمایه گذاری ارتباط داشته باشد و در این میان گواهی سپرده سکه طلا از جمله بهترین ابزارها برای برقراری این پیوند است.

وی خاطر نشان کرد در یک اقتصاد سالم و پیشرفته می بایست بازارهای سرمایه گذاری منسجم و شفاف و در یک بستر فعال نظیر بازار سرمایه متمرکز باشد به همین دلیل تلاشهای برای ارتباط بازار سکه و بازار سرمایه،بازار املاک و مستغلات و بازار سرمایه،بازار کالاهای کشاورزی و بازار سرمایه صورت گرفته است.

مزیت های گواهی سپرده سکه

وی تاکید در گواهی سپرده سکه دارندگان سکه می توانند با واگذاری سکه خود به خزانه بانکها گواهی سپرده سکه دریافت کنند این گواهی قابل معامله در بورس کالاست این ابزار دارای مزیتهای زیادی است اول اینکه نیاز به حضور فیزیکی در خرید و فروش سکه را برطرف می کند دوم امنیت نگهداری سکه را تامین می کند و سوم روی این ابزار می توان ابزارهای و تسهیلات بانکی را تعریف کرد و عملا نیاز به بازار فیزیکی را برطرف کرد.
دارابی گفت در یک اقتصاد پویا هر چه رابطه فیزیکی میان سرمایه گذاران و طلا و ارز کمتر باشد و اصطلاحا افراد سکه و ارز در متکا خود ذخیره نکنند حفظ ارزش پول ملی ساده تر است گفت متاسفانه دلالهای بازار ارز و سکه خواهان تعطیلی ابزارهای بازار سرمایه هستند تا همچنان بتوانند در کوچه و پس کوچه به معاملات غیر شفاف و ناسالم خود ادامه بدهند.
وی با اشاره به تجربه معاملات گواهی تسهیلات مسکن و تفاوت دوره معامله این ابزار در بنگاههای معاملات ملکی و بورس گفت امروز همه می توانند شهادت بدهند بورس تا چه حد به مردم برای معاملات بهتر مسکن کمک کرده است.
دارابی خاطر نشان کرد :نقش بانکها در بحث گواهی سپرده سکه بحث خزانه دارای است که در حال حاضر در بانکهای رفاه و سامان و صادرات این خزانه برقرار است و افراد می توانند با رعایت ضوابط اقدام به سپرده کردن سکه و تبدیل آن به گواهی کاغذی با یک هزینه انبار داری ناچیز نمایند.

ورود سرمایه گذاران بی تجربه علت نوسان های نامتعارف

وی افزود در هفته های اخیر ورود سرمایه گذاران بی تجربه به بازار موجب شده است قیمت ابزارهای مالی پیچیده نظیر گواهی سکه،صندوقهای سرمایه گذاری سهامی و درآمد ثابت و صندوقهای طلا دچار نوسانهای نامتعارف شود این مساله به دلیل کم تجربگی سرمایه گذاران است چرا که دیده شده واحدهای یک صندوق درآمد ثابت تا ۴۰درصد بالای ارزش دارای آن معامله شده است این مساله البته موقتی است و با آموزش و فرهنگ سازی قابل رفع است.
وی خاطر نشان کرد در بحث گواهی سپرده طلا نیز بانکها تنها یک امانت دار دارایی مردم به شمار می روند و نقشی در قیمت گذاری این ابزار ندارند و سرمایه گذاران می بایست در قیمت گذاری این ابزار و خرید و فروش آن دقت کافی را انجام بدهند چون احتمال زیان شدیدی در خریدهای گران وجود دارد.