«خودرو» پس از شکست سقف کانال صعودی در محدوده ۱۰۰۰ تومان موفق به رشد سریع تا ۱۳۴۰‌تومان شده که هدف کانالیزه سهم بوده و از آن‌جا رو به اصلاح گذاشته و اکنون در حال بازگشت به سقف کانال شکسته‌شده خود است که با احتساب شیب صعودی آن اکنون در محدوده ۱۰۸۰ قرار گرفته و این حمایت بسیار مهم سهم محسوب می‌شود.

به گزارش روند بورس امروز،ایران‌خودرو و سایپا دو غول خودروساز که حالا در صدر اخبار تجدید ارزیابی و واگذاری قرار دارند، طی ماه‌های اخیر تبدیل به لیدرهای بازار سرمایه شده و نقدینگی زیادی را به خود جذب کرده و رشد فزاینده‌ای را نیز در قیمت سهام خود شاهد بودند. دولت نیز از این امر حمایت ویژه کرده است. چراکه برای واگذاری موفق سهام خود در این شرکت‌ها و سایر شرکت‌های موردنظرش نیاز به نزدیک‌شدن قیمت تابلو معاملات با قیمت مورد نظر را دارد که این امر تا حد زیادی محقق شده و موجب رشد چندصد درصدی سهام  شرکت‌های صنعت خودرو در سال جاری شد. البته صنایع دیگری هم مشابه این رشدها را در بورس تجربه کرده‌اند، اما تمرکز ما در این مقال صنعت خودرو است؛ صنعتی حساس در کشور با اشتغال بسیار بالا که پس‌از دهه‌ها تصمیم به خصوصی‌سازی واقعی آن‌ها گرفته شده است.

انصافا بازار سرمایه هم نگاه ویژه‌ای به این صنعت دارد و معمولا معاملات آن‌ها توسط اغلب فعالان بازار سرمایه دنبال می‌شود و سیگنال‌های خاص درخصوص جو بازار صادر می‌کند. البته وضعیت مالی این شرکت‌ها به‌جز معدودی از قطعه‌سازان زیرمجموعه، شرایط مطلوبی ندارد و با زیان‌های گسترده‌ای طی سال‌های اخیر همراه بوده که علت اصلی آن هزینه‌های مالی هنگفتی است که کمر این صنعت را خم کرده است. طبعا یک بخش خصوصی قدرتمند و پویا می‌تواند این شرکت‌ها را به ریل سودسازی بازگرداند؛ اتفاقی که در شرکت‌های مشابه که پیش‌تر به بخش خصوصی قوی واگذار شده است، شاهد بودیم و گروه بهمن مثال خوبی از این‌گونه است.

تحلیل تکنیکال صنعت خودرو و دو شرکت بزرگ خودروساز

همان‌طور که در نمودار لگاریتمی صنعت خودرو شاهدیم، این شاخص موفق شده است با شکست محدوده ۶۴هزار واحدی سقف کانال صعودی خود را بشکند و اهداف جدید و حداقل ۳۰‌درصدی را پیش روی خود قرار دهد. هرچند درحال‌حاضر این شاخص به‌اصلاح رفته و درحال تست مجدد سقف  شکسته‌شده قبلی است، اما در محدوده ۶۶هزار واحد حمایت مهمی دارد و در صورت حفظ آن دور جدید صعودی گروه آغاز خواهد شد که حداقل رشدی ۳۰درصدی خواهد بود.

ازسوی‌دیگر، اگر شرایط به گونه‌ای پیش رود که حمایت ۶۶هزار واحدی شکسته شود، باید انتظار اصلاح طولانی‌تری را تا مدتی از گروه داشته باشیم. ولی فعلا اولویت‌ها و نکات کلیدی به نفع رشد (از ۶۶هزار واحد) برتری ویژه‌ای دارد.

صنعت خودرو

 

 سهام ایران‌خودرو در مسیر دستیابی به قیمت ۱۶۰۰ تومانی

 

در تصویر شماره۲ نمودار ایران‌خودرو با نماد «خودرو» را شاهد هستیم که پس از شکست سقف کانال صعودی در محدوده ۱۰۰۰ تومان موفق به رشد سریع تا ۱۳۴۰‌تومان شده که هدف کانالیزه سهم بوده و از آن‌جا رو به اصلاح گذاشته و اکنون در حال بازگشت به سقف کانال شکسته‌شده خود است که با احتساب شیب صعودی آن اکنون در محدوده ۱۰۸۰ قرار گرفته و این حمایت بسیار مهم سهم محسوب می‌شود. در صورت حفظ این حمایت می‌تواند از این منطقه یک برگشت نیرومند و حداقل یک‌بار دیگر سقف قبلی در ۱۳۴۰ را تجربه کند و البته شکست ۱۳۶۰ می‌تواند اهداف ۱۵۴۰ و ۱۶۲۰ را نیز برای سهم به  ارمغان آورد.این‌ها همه در صورتی است که سطح ۱۰۸۰ حفظ شود، چراکه شکست آن، اصلاح تا سطوح پایین‌تر از ۱۰۰۰ را نیز ممکن خواهد کرد و البته فعلا برتری با صعود است مگر خلاف آن ثابت شود!

صنعت خودرو

 

 

سهام سایپا و احتمال رسیدن به عدد جذاب ۶۰۰ تومان

در تصویر شماره ۳ هم نمودار شرکت سایپا با نماد «خساپا» را شاهد هستیم که به‌خوبی رشد کرده و با شکست روند های نزولی بلندمدت خود به نزدیکی هدف ۴۰۰ تومانی دست یافته و حالا دچار اصلاح سنگینی شده است؛ اصلاحی که می‌تواند سهم را تا نزدیکی ۳۰۰ هم به زیر بکشاند و حتی در شرایط سخت ۲۶۰ هم می‌تواند در تیررس آن باشد!

اما همه این‌ها بازگشت به سطوح شکسته‌شده قبلی تلقی خواهد شد و برگشت سهم از هر منطقه‌ای بعد از این اصلاحات قیمتی و به شرط حفظ حمایت ۲۶۰ تومانی، اعداد جذاب ۴۲۰ و سپس ۶۰۰تومانی خواهد بود که با توجه به فضای مثبت بورس و ورود نقدینگی روزمره و سنگین طی مدت اخیر، چندان دور از ذهن نیست.

صنعت خودرو