بازار مسکن در ماه‌های آخر ۹۸ به سمت ثبات قیمتی در حرکت بود که کشور با بحران کرونا رو‌به‌رو شد و همین موضوع باعث شد که در سال ۹۹ هم درگیر این بازار باشیم.

به گزارش روند بورس امروز، کارشناسان عامل اصلی افت معاملات مسکن را شیوع ویروس کرونا می‌دانند و تقریباً از ابتدای اسفندماه بازار مسکن تحت تأثیر کووید ۱۹ قرار گرفت و متعاملین از مواجهه با یکدیگر امتناع کردند. از سویی معتقدند که به دلیل تکمیل ظرفیت قیمتی در بازار مسکن، به هیچ عنوان در سال آینده جهش قیمت نخواهیم داشت. برای بررسی قیمت مسکن در ادامه نرخ چند منطقه تهران را موردبررسی قرار داده‌ایم.

آگهی‌های منتشرشده در محدوده فرمانیه نشان می‌دهد که میانگین قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در این محدوده حدود ۴۵ میلیون و ۲۰۰ تومان است و در این منطقه افزایش قیمت ۱ درصدی داشته‌ایم.

در محدوده شوش افزایش قیمت ۵ درصدی ثبت‌شده است و در این منطقه میانگین قیمت هر مترمربع واحد مسکونی حدود ۱۳ میلیون تومان شده است. در سه‌ماهه گذشته در این منطقه ۳۳۱۸ معامله انجام‌شده است.

در محدوده جنت‌آباد میانگین قیمت واحدهای مسکونی حدوداً ۲۸ میلیون و ۶۰۰ تومان است. در سه‌ماهه گذشته در این منطقه ۹ درصد افزایش قیمت داشته‌ایم.

در سال ۹۸ نرخ تورم در حوزه مسکن در مقایسه با سایر بخش‌ها بسیار بالا رفت. همچنین چهار مؤلفه انرژی، بورس، طلا و ارز در بازار مسکن اثر می‌گذارد و شاخص‌های این مؤلفه‌ها تأثیر بسیار زیادی در قیمت مسکن داشته است.