شرکت ارتباطات سیار از ابتدای سال مالی تا پایان بهمن ماه 98، موفق به کسب درآمد 158849 میلیارد ریالی از محل خدمات فروش و قراردادهای منعقده شده است. می توان  گفت شرکت به طور متوسط در هر ماه 14440 میلیارد ریال درآمد داشته است.

توفیقات همراه‌اول تا پایان پاییز سال‌جاری

به گزارش روند بورس امروز، شهلا حیدری کارشناس معاونت اقتصادی وزارت کار عنوان کرد:  شرکت همراه اول در سال جاری، توفیق چشم گیری در زمینه پهنای باند و بهبود سهم بازار خود داشته است. براساس آخرین آمار ارایه شده توسط رگولاتوری توسعه ارتباطات پهناب باند ثابت و سیار تا پایان سه‌ماهه سوم سال جاری حاکی از ضریب نفوذ ۱۰.۵۶ درصدی پهن‌باند ثابت و ضریب نفوذ ۸۰.۰۹ درصدی پهن‌باند سیار در کشور است. طبق گزارش رگولاتوری در حال حاضر همراه اول در ۱,۲۵۲ شهر و ۴۴,۹۱۸ روستا را تحت پوشش خدمات خود دارد.

درصد پوشش جمعیتی اپراتورها به تفکیک

براساس آمار ارایه شده در جدول فوق به ترتیب همراه اول، ایرانسل و رایتل بیشترین درصد پوشش جمعیتی را از آن خود کرده اند که اپراتور همراه اول پیشتاز میان رقیبان خود است.

عملکرد ماهانه همراه اول

 شرکت ارتباطات سیار از ابتدای سال مالی تا پایان بهمن ماه ۹۸، موفق به کسب درآمد ۱۵۸۸۴۹ میلیارد ریالی از محل خدمات فروش و قراردادهای منعقده شده است. می توان  گفت شرکت به طور متوسط در هر ماه ۱۴۴۴۰ میلیارد ریال درآمد داشته است. این در حالی است که مجموع درآمد شناسایی شده همراه اول، در سال قبل به طور متوسط ۱۱۷۰۰ میلیارد ریال بوده است. این رشد ۲۳ درصدی درآمد هرماه، عمدتاً بابت به دلیل درآمد کارکرد مشترکين خطوط دائمي و اعتباری است. همچنین مجموع درآمد ۱۱ ماه شرکت ۱۳ درصد بالاتر از عملکرد ۱۲ ماهه سال ۹۷ است و این امر نشانگر بهبود فرآیند عملیاتی است.

بررسی صورتهای مالی ۹ ماهه (صورت سود و زیان)

با توجه به آخرین صورت های مالی منتشر شده ، شرکت موفق به شناسایی درآمد عملیاتی  ۱۲۸۲۵۱ میلیارد ریالی تا پایان آذر ماه شده که ۲۵ درصد رشد نسبت به دوره مشابه سال قبل داشته است. فزونی رشد درآمدها به بهای تمام شده، بهبود حاشیه سود ناخالص از ۲۸ به ۳۱ درصد را در این دوره به همراه داشته است. گفتنی است بخش قابل توجه رشد درامد عملیاتی شرکت نسبت به ۹ ماهه ۹۷، مربوط به افزایش درآمد مکالمات- خدمات صوتی و خدمات داده در دوره مذکور بوده است.

سود ۲ هزار و ۶۶۲ میلیارد تومانی طی ۹  ماه

رشد ۲۵۱ درصدی سایر هزینه های غیر عملیاتی و رشد ۲۱۶ درصدی هزینه مالی، نکات منفی گزارش این شرکت بود که خوشبختانه رشد درآمدها بر آن چیره شد و سود خالص ۲۶۶۲۹ میلیارد ریالی را برای شرکت به ارمغان آورد که ۲۲ درصد بیش از مدت مشابه سال قبل است. همراه اول در طی ۹ ماه، ۲۷۷۴ ریال به ازای هر سهم، سود ساخته است.
در بخش بهای تمام شده، عمده ترین عامل افزایش هزینه های تسهیم درآمد شامل خدمات اجباری عمومی، یو اس ا، حق سازمان هزینه ارتباطات بین الملل مشترکین زیر ساخت بوده است. همچنین در بخش هزینه حق دسترسی فضا و استهلاک فنی شرکت شاهد رشد بیشتری نسبت به سایر هزینه ها بوده است.
نکته ی مثبتی که در بخش سایر درآمدها دیده می شود، شناسایی سود ناشی از تسعیر ارز دارایی به مبلغ ۲۸۷ میلیارد ریال است که در مدت مشابه ۹ میلیارد ریال زیان  بوده است.

سود ۱۱۳ میلیارد تومانی از فروش سرمایه‌گذاری‌ها

یکی دیگر از موارد مثبت گزارش، سود حاصل از سرمایه گذاری ها در شرکت‌ها است که ارتباطات سیار توانسته در مجموع ۱۱۳۳ میلیارد ریال سود از محل فروش سرمایه گذاری ها بدست آورد. بخش عمده این سود مربوط به فولاد مبارکه اصفهان و پتروشیمی مبین است.این در حالی است که در مدت مشابه سال قبل ۵۹۳ میلیارد ریال سود کسب کرده  که تنها متعلق به ۹ شرکت بوده و سایر شرکتها سودی به همراه نداشته یا زیان ناشی از فروش سرمایه گذاری محقق شده است. اما امسال غالب سرمایه گذاری بجز دو شرکت فولاد خوزستان و مسکن تهران برای همراه اول سود به همراه داشتند.
از کل سرمایه گذاری های شرکت اصلی ( ۱۴۳۰۸ میلیارد ریال)، بالغ بر ۱۲۸۵۴ میلیارد ریال به شرکت های فرعی اختصاص یافته که شامل شرکت های سرمایه گذاری توسعه نور دنا، ارتباطات مبین نت، نقش اول کیفیت، امن افزار گستر، ستاره درخشان همراه کیش، خدمات رفاهی کارکنان همراه اول، پرداخت اول کیش است.
در مجموع می توان، پیشرفت و تلاش شرکت در زمینه رقابت با سایر شرکت های خدماتی مشابه را تحسین کرد. رشد درآمدی، مدیریت هزینه ها، سود سرمایه گذاری ها همگی توانستند، بازوان قدرتمندی برای همراه در مسیر آن باشند.