چالش بزرگ  انجمن تابلو برق اشباع این صنعت است. یعنی در تمام سطوح امکان ورود به این صنعت وجود دارد و  در سطوح متفاوت افراد از سرمایه کم تا سرمایه بسیار بالا قادر به سرمایه گذاری در این صنعت هستند.

سید علی کهفی قانع رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی کارفرمایی تولیدکنندگان تابلوهای برق ایران در گفتگو با خبرنگار بورس امروز عنوان کرد:  حضور شرکت‌ های پیمانکار در حوزه برق در بازار سرمایه قابل درک است. اما برای اعضای انجمن تولیدکنندگان تابلو های برق این موضوع امکان ‌پذیر نیست. بطور مثال شما  شرکت مپنا کار ها و قرارداد هایی که می‌گیرد قابل پیش‌ بینی و رانتی است. شرکت‌ هایی مانند مپنا و دیگر شرکت‌ های این چنینی در بورس هستند و فعالیت می‌کنند. این‌ها اکثرا کارها را به صورت رانتی دریافت می‌کنند و از اول مشخص است که کدام پروژه برای کدام شرکت است.

چالش بزرگ  انجمن تابلو برق اشباع این صنعت است. یعنی در تمام سطوح امکان ورود به این صنعت وجود دارد و  در سطوح متفاوت افراد از سرمایه کم تا سرمایه بسیار بالا قادر به سرمایه گذاری در این صنعت هستند. البته در سال‌ های گذشته بنا به همت وزارت نیرو و با عاملیت انجمن، شرکت‌ های حاضر در این صنعت از  رتبه بندی برخوردار شدند تا به این واسطه،  به شرکت های تازه وارد اجازه رقابت به شرکتهای باسابقه داده نمی شود.

با توجه به بالا بودن تقاضای سرمایه گذاری موجود در این صنعت بیش از نیاز کشور، ظرفیت و توان تولید شرکت‌ های موجود  به بیش از ۳ برابر ظرفیت  مورد نیاز کشور رسیده است. در چنین شرایطی اخذ پروژه به سختی صورت می گیرد .

با توجه به وجود مکانیزم های منطقی در بازار سرمایه، شرکت های حاضر در صنعت تابلو برق مشتاق ورود به بازار سرمایه هستند. لذا درخواست می‌کنم از دوستانی که در بازار سرمایه حضور دارند به ما بگویند که از چه طرقی شرکت های فعال در صنعت تابلو برق می توانند از ابزارهای موجود در بازار  سرمایه به تامین مالی بپردازند. قطعا اگر سهام‌داران و مدیران شرکت  های ما اقناع شوند وارد بازار سهام خواهند شد. البته شرکت‌های تولید کننده تابلو برق دنبال  راه های جدیدتامین مالی هستند.

شکل تامین مالی این شرکت‌ها تا کنون به صورت سنتی و  دریافت پیش‌پرداخت که بیشتر مفهوم بیعانه و قطعی شدن سفارش ساخت و بازگشایی ال‌سی بوده است. این شیوه ها نیز در حال حاضر با مشکل مواجه شده است. همچنین وام بانکی و استفاده منابع مالی شرکت جزو روش های دیگر برای تامین مالی است. در چنین شرایطی اگر یک دریچه دیگر برای شرکت‌ ها فراهم شود قطعا با استقبال شرکت های حاضر در این صنعت مواجه خواهد شد.