شركت مارگارين در بين شرکت‌های فعال در صنعت طي دوره مالي منتهي به 31 خرداد 1398 با حجم فروش بالغ‌بر 996،79 تن و در حدود سهم 12 درصدي بازار، در رده دوم صنعت قرار داشته است.
شهلا حیدری کارشناس معاونت اقتصادی وزارت کار در گفت‌وگو با روند بورس امروز می‌گوید: شـركت مارگارين(سهامي عام)، در تاریخ دوازدهم دی‌ماه ۱۳۳۲ تأسیس گرديـده است. موضوع اصلی فعاليت شركت، شامل احـــــــداث كارخانه روغن‌کشی، تصفيه، هيدروژناسيون روغـن و مارگارين سازي، تهيه روغن سالاد و نــيز تهيه خــوراك دام، تأسیس كارخانه پنبه‌پاک‌کنی و صابون‌سازی و صادرات و واردات و همچنین اقـدام به هرگونه عمـليـات مجـاز تـجاري در حـدود مـوضـوع شـركـت نیز از دیگر فعالیت های آن می باشد. موضوع فرعي نیز شامل توليد و خریدوفروش محصولات غذايي از قبيل انواع سس، قند، شكر، غالت، برنج، چاي، ماكاروني و انواع رشته‌های خوراكي، آجيل، ميوه خشك، آبميوه، انواع رب، انواع كمپوت و كنسرو، آب‌معدنی و بسته‌بندی و توزيع آن‌ها در بازارهاي داخلي و خارجي می باشد.
سهامدار عمده این شرکت، شرکت صنایع بهشهر با درصد سهامداری ۷۶ درصد می باشد.
شركت مارگارين در بين شرکت‌های فعال در صنعت طي دوره مالي منتهي به ۳۱ خرداد ۱۳۹۸ با حجم فروش بالغ‌بر ۹۹۶،۷۹ تن و در حدود سهم ۱۲ درصدي بازار، در رده دوم صنعت قرار داشته است.
راهبردها و برنامه های در دست اجرای شرکت شامل: تولید محصولات جدید با فرمولهای باکیفیت جهانی و افزایش صادرات، طرح‌های جديد در خصوص توليد روغنهاي تخصصي می باشد.

ریسک های شرکت

۱- ريسك سهم بازار: با توجه به ظهور توليدكنندگان و برندهای جديد داخلي، ريسك عدم ثبات و سهم بازار براي محصولات توليدي اين شركت وجود دارد.
۲- ريسك نوسانات نرخ ارز: با توجه به اينكه عمده مواد اوليه از طريق واردات تامين می‌گردد قيمت تمام شده مواد اوليه تابع نرخ ارز می‌باشد. لذا نوسانات نرخ ارز تاثير مستقيم بر سود آوري شركت داشته است.
۳- ريسك نقدينگی: با توجه به نوع صنعت، تأمين مواد اوليه روغن خام و ذخيره سازي آن براي حداقل سه ماه توليد، ضروري بوده كه اين موضوع نياز به تأمين نقدينگي بسيار زيادي دارد.
۴- ريسك تأمين و قيمت مواد اوليه: بهاي تمام شده ساخت محصولات شامل ۹۳ %روغن خام و ساير مواد اوليه شيميايي و بسته‌بندی می‌باشد كه به‌طور عمده از طريق واردات تامين می‌گردد.
۵- ريسك ناشی از عدم افزايش قيمت محصولات با توجه به ماهيت صنعت: قيمت محصولات روغن توسط سازمان حمايت از مصرف كنندگان و توليدكنندگان تعيين و ابلاغ مي گردد.
۶- ريسك نرخ بهره بانكی: با توجه به اينكه منابع مالي موردنیاز شركت عمدتاً از طريق اخذ تسهیلات بانكي تأمين می‌گردد، لذا وابستگي شركت به نظام بانكي موجب تأثير پذيري زياد از سياست هاي اعمال نرخ بهره بانكي شده است.
۷- ريسك مربوط به عوامل بين المللی: تغيير مقررات دولتی در ارتباط با حمل محصولات يا تغيير مقررات دولتي و ساير موارد غيرقابل پيشبيني در توليد و صادرات، بر سودآوري شرکت‌های صنعت تأثير مستقيم خواهد داشت.

تولید و فروش

از آنجا كه روند توليد و فروش شركت، افزايشي بوده، مقرر شد، در سال مالی ۱۳۹۸، ميزان توليد تا ميزان ۱۸۵هزار تن، با حفظ ارزش برند، افزایش یابد تا بدنبال آن سهم بازار نيز افزايش و به هدف ۱۵ درصدی برسد .

نگاهی به فروش شرکت تا پایان شهریور

با لحاظ این نکته که سال مالی شرکت آذر ماه است، از ابتدای سال مالی تا پایان شهریور ۷۴۰ میلیارد تومان فروش صورت گرفته و ۱۰ درصد از کل فروش این ۹ماه مربوط به شهریور است.

گزارش شش ماهه منتهی به خرداد ۹۸/ صورت سود و زیان

درامد عملیاتی ۴۷۳ میلیارد تومان رقم خورد که با رشد ۳۷ درصدی نسبت به دوره مشابه همراه شده است. غالباً مهم ترین دلیل رشد درآمد عملیاتی پوشش مطلوب ۴۰ درصدی فروش مقداری و ریالی شرکت در این دوره بوده است. رشد فروش ریالی در اثر افزايش نرخ فروش کالا و كاهش تخفيفات در ۶ ماهه اول سال مالي می‌باشد.
اما در بهای تمام شده رشد ۱۹ درصدی و رسیدن به مبلغ ۴۰۲ میلیارد تومانی را شاهدیم که در نهایت حاشیه سود ناخالص ۱۴ درصدی را برای شرکت به ارمغان آورده که نسبت به حاشیه ۲ درصدی پارسال، نتیجه مطلوبی است.
در بخش سایر درامدهای عملیاتی سال۹۶ درامد تسعیر ارز نداشته و ۲۵۰۷ میلیون ریال زیان ناشی از تسعیر ارز شناسایی کرده است. این در حالی است که سال۹۷، ۴۴۰۲ میلیون ریال سود از این محل شناسایی کرده است.
۱۷۸ میلیارد ریال هزینه عمومی رقم خورده که رشد ۵۲ درصدی نسبت به دوره مشابه سال قبل بوده است. این رشد عمدتا ناشي از افزايش ساليانه حقوق و دستمزد و تورم ساليانه ساير هزينه ها بوده است. تلاش شرکت در جهت کاهش هزینه ها جز برنامه های اصلی است.
هزینه مالی ۴۴۴ میلیارد ریالی در این دوره مبلغ گزافی نسبت به دوره مشابه بوده و از رشد

۵۹ درصد حکایت دارد. این رشد عمدتا بابت سرمايه در گردش موردنیاز براي خريد مواد اوليه و پروژه هاي شركت و افزايش دريافت تسهیلات مالي می‌باشد.
در نهایت شرکت در دوره ۶ ماهه، به ازای هر سهم ۸۶ ریال سود ساخته، این در حالی است که در دوره مشابه سال قبل، ۳۶۴ ریال زیان داشته است. این اتفاق مثبتی در عرصه سودآوری شرکت است.

ترازنامه/ موجودي مواد و كالا

موجودي مواد و كالای شركت، نسبت به پايان سال قبل به ميزان ۱۷ درصد كاهش يافته است. علت كاهش، مشكلات و موانع حاكم بر تخصيص ارز و خريد و تامين مواد اوليه بوده است.

پيش پرداخت ها و سفارشات

پيش پرداخت ها و سفارشات شركت نسبت به پايان سال قبل به ميزان ۳۸ درصدافزایش‌یافته است. علت اين افزايش سیاست‌های شركت در تامين مواد اوليه براي ماه هاي آتي می‌باشد ،كه به منظور ذخيره سازي مطلوب مواد اوليه متناسب با فضاي تحريمي حاكم بر كشور تدبير شده است.
دارايی هاي ثابت
دارايي هاي ثابت شركت نسبت به پايان سال قبل به ميزان ۹ درصد افزایش‌یافته است. كه ناشي از افزايش هزينه هاي سرمايه اي پروژه ها و دارايي هاي شركت می‌باشد.

تسهیلات مالی

مانده تسهیلات پرداختني در پايان دوره مالي شش ماهه ۳۳۷،۴ ميليارد ريال بوده كه نسبت به پايان سال مالي قبل كاهش يافته كه از بابت تسويه تعدادي از تسهیلات گذشته براي كاهش هزينه هاي مالي می‌باشد با توجه به برنامه ريزي انجام شده براي توليد و فروش محصولات در دوره مالي آتي احتمال مانده تسهیلات شركت كاهش خواهد يافت . گفتنی است تامین مالی شرکت در این دوره از طریق دریافت تسهیلات از بانکهای داخل(بانکهای سامان – بانک تجارت – بانک ملت – بانک کارآفرین – بانک ملی – بانک اقتصاد نوین) و وجوه نقد دریافتی بابت فروش محصولات تولیدی انجام شده است.
برآیند فعالیت ها
• با توسعه مجاری فروش و تمركز بر روغنهاي تخصصي و فعالیت‌های بازاريابي گسترده، پيش بيني مي شود شركت بتواند سهم بيشتري از فروش بازار روغن به خود اختصاص دهد.
• همچنین شركت با اجراي مرحله دوم افزايش سرمايه و نيز فروش دارائيهاي مازاد، سعي در تأمين كسري نقدينگي داشته و پيش بيني ميشود با سیاست‌های جديد، بتواند هزينه هاي مالي را كاهش دهد.
• شركت در نظر دارد ضمن بازنگري در روشهاي تأمين مواد اوليه با مديريت صحيح موجودي ها ضمن كاهش موجودي در جريان و با كمك سهامدار عمده، هزينه خريد مواد اوليه و به تبع هزينه هاي مالي ناشي از انباشت آنرا كاهش دهد.
با توجه به نکات فوق و اینکه شرکت افزایش نرخ جدیدی برای محصولات خود در نظر نگرفته، می توان به ادامه رشد سودآوری شرکت امید داشت.