دبیر شورای هماهنگی طرح احیا، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک‌ مقیاس گفت: استارتاپ ها مزیت‌های رقابتی فراوانی را به همراه دارند که در شرایط ناپایداری قیمت‌ها، می‌توانند در توسعه سنگ‌ آهن و فولاد کشور نقش بسزایی داشته باشند.

به گزارش روند بورس امروز، سید رضا عظیمی مدیر اجرایی و دبیر شورای هماهنگی طرح احیا، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک‌ مقیاس در خصوص کسب و کار در حوزه سنگ آهن و فولاد گفت: امروزه به نظر بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران اقتصادی، اصلی‌ترین ریسک کسب‌ و کارهای حوزه سنگ ‌آهن و فولاد در دنیا، ناپایداری قیمتی به دلیل جنگ تجاری و تعرفه‌ای آمریکا و چین است. در این میان مدیریت هزینه‌های معادن سنگ‌آهن، زغال‌سنگ و سنگ‌آهک، گندله و آهن قراضه به ‌عنوان مواد اولیه صنعت فولاد کشور، استفاده از فناوری‌های نوین در تولید کالاهای فولادی، ارائه خدمات جدید بر اساس نیازهای این صنعت و در نهایت افزایش بهره‌وری می‌تواند برای کسب ‌و کارهای این حوزه مزیت بالایی باشد.
عظیمی اظهار داشت:  استارتاپ ها به دلیل شکل‌گیری بر اساس نیازهای پیدا و پنهان بازار و نوآور و فناور بودن به خودی خود، مزیت‌های رقابتی فراوانی را به همراه دارند که در شرایط ناپایداری قیمت‌ها، می‌توانند در توسعه سنگ‌ آهن و فولاد کشور نقش بسزایی داشته باشند. لذا استارتاپ های و سایر بنگاه‌های کوچک و متوسط می‌توانند نقشی بسیار مؤثر در نوآوری در صنعت سنگ‌آهن و فولاد کشور ایفا کنند.
وی افزود: از جمله مزیت های رقابتی برای استارتاپ های این بخش، کاهش قیمت برای مصرف کننده، افزایش کیفیت محصول، تضمین قیمت و کیفیت کالا و خدمات و در نهایت سهولت و در دسترس بودن کالا و خدمات ارائه شده است.

زمینه های نوآوری در کسب کارهای صنعت فولاد

دبیر شورای هماهنگی طرح احیا، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک‌ مقیاس در ادامه به زمینه‌های نوآوری در کسب‌ وکارهای صنعت فولاد کشور اشاره کرد که در ادامه ذکر شده است.

  • نوآوری در محصول مانند سیستم‌های مانیتورینگ، کنترل از راه دور، مشارکت تولیدکنندگان مواد اولیه در تهیه و فروش محصولات نهایی فولادی، سیستم های فرآوری و گندله سازی سیار و…
  • نوآوری در خدمات مانند سیستم های تهاتر کالاهای فولادی و مواد اولیه فولاد، تهیه بانک های اطلاعاتی جامع و فروش اطلاعات حاصل از آنالیز داده ها، استفاده از سیستم های حمل و نقل ترکیبی جاده ای، دریایی و ریلی، بهره گیری از فناوری بلاک چین جهت شبکه سازی و تهیه شناسنامه الکترونیک واحدهای فولادی کشور، استفاده از ارزهای رمزنگاری شده مانند ایتریوم و بیت کوین جهت تجارت خارجی به خصوص با کشور چین و …
  • پایداری: کاهش مصرف انرژی، مدیریت پسماندها، اقتصاد چرخشی
  • منابع انسانی: آموزش‌های مستمر، ایمنی و بهداشت کارکنان و…
  • محصول: طراحی صنعتی، روش‌های جدید تولید محصول و…
  •  بازیافت: جمع آوری قراضه، پسماند معادن و بازیافت زباله های الکترونیکی
  • طراحی و راه‌اندازی شبکه‌های اجتماعی متخصصین حوزه سنگ‌آهن، زغال‌سنگ، سنگ‌ آهک و فولاد، پلتفرم‌های مشاوره‌ای، آنالیز داده‌های بزرگ، سیستم‌های تضمین کیفیت محصول و…. چاپ سه‌بعدی، آنالیزهای پیش بینانه، امنیت سایبری، واقعیت بصری، هواپیماهای بدون سرنشین، سنجش‌از دور و تصاویر ماهواره‌ای، رباتیک، سیستم‌ های حسگر و مانیتورینگ، پلتفرم‌های آنلاین مبتنی بر وب و برنامه‌های کاربردی موبایل، اینترنت اشیا و…

عظیمی تاکید کرد: در این میان فناوری چاپ سه‌بعدی و رباتیک و هواپیماهای بدون سرنشین از اهمیت بیشتری برخوردار هستند، زیرا در حوزه‌های طراحی صنعتی، سیستم‌های انبارداری، بهره‌برداری از معادن سنگ‌آهن، زغال‌سنگ و سنگ‌ آهک به‌خصوص معادن کم‌عیار و یا معادن عمیق، ماشین آلات، حمل و نقل و لجستیک و… کاربردهای بیشتری دارند.
وی خاطر نشان کرد: استارتاپ هایی که به سه کلید توسعه پایدار یعنی توسعه اجتماعی، اقتصادی و محیط زیستی توجه بیشتری داشته باشند، آینده روشن تری پیش روی خواهند داشت. به طور مثال شکل گیری استارتاپ های حوزه بازیافت پسماند معادن و بازیافت زباله های الکترونیکی، علاوه بر کاهش مسائل و مشکلات محیط زیستی، نقش موثری را در تامین مواد اولیه صنایع فولاد کشور خواهد داشت.

لازم به ذکر است که از دیگر زمینه‌های نوآوری در استارتاپ های تأمین مواد اولیه صنعت فولاد کشور است.