در شرایطی که قیمت طلا در بازارهای جهانی در آستانه نشست بانک مرکزی اروپا به پایین ترین سطح خود در یک ماه اخیر رسیده و هر اونس طلا زیر ۱۵۰۰ دلار است، یک تحلیلگر ارشد اقتصادی پیش بینی می کند که کاهش نرخ بهره بانک های مرکزی بزرگ جهان موجب خواهد شد تا طلا همچنان در بازارهای بین المللی بدرخشد و تقاضا برای خرید آن افزایش یابد.

به گزارش روند بورس امروز، مارک موبیوس پایه گذار و مالک موسسه سرمایه گذاری موبیوس کاپیتال پارتنرز تاکید کرد: کاهش نرخ بهره در کشورهای مختلف جهان در نهایت موجب افزایش بیشتر تقاضا و قیمت طلا خواهد شد.

وی در ادامه افزود: افزایش عرضه پول قطعا موجب رشد تقاضای فیزیکی طلا خواهد شد. بانک های مرکزی جهان سعی می کنند تا نرخ بهره را کاهش دهند. آن ها در حال تزریق بیشتر نقدینگی هستند که این نقدینگی موجب افزایش تقاضا برای طلا خواهد شد.

با افزایش گمانه زنی ها نسبت به کاهش رشد اقتصادی جهان، بانک های مرکزی کاهش نرخ بهره را در اولویت قرار داده اند.

موبیوس به سرمایه گذاران بین المللی توصیه می کنند که ۱۰ درصد سبد سرمایه گذاری خود را به طلا اختصاص دهند. در شرایطی که دولت ترامپ سعی می کند ارزش دلار را کاهش دهد، سرمایه گذاران توجه بیشتری به بازار طلا خواهند داشت.

براساس این گزارش، قیمت طلا در آغاز مبادلات امروز چهارشنبه با افزایش اندکی روبرو شده ولی همچنان نزدیک به پایین ترین سطح در ۴ هفته اخیر قرار دارد. این در شرایطی است که نشست بانک مرکزی اروپا قرار است پنجشنبه برگزار شود و سرمایه گذاران بین المللی منتظر کاهش نرخ بهره اروپا و اعلام سیاست های محرک پولی جدید از سوی این بانک هستند. قیمت هر اونس طلا امروز با ۰.۴ درصد افزایش به ۱۴۹۱ دلار رسیده است. قیمت طلا روز سه شنبه به کمتر از ۱۴۸۳ دلار رسید که این پایین ترین رقم از ۱۳ اوت به شمار می رود. بانک مرکزی آمریکا نیز در نشست هفته آینده خود درباره نرخ بهره تصمیم گیری خواهد کرد.

  • منبع خبر : سی ان بی سی