معاملات در تهران بیشتر در میان واحدهای مسکونی با متراژ 80 تا 120 متر انجام می‌شود اما این میزان از خرید و فروش نتوانسته بازار مسکن را از رکود خارج کند.

به گزارش روند بورس امروز، گزارش‌های بازار مسکن در تابستان نشان می‌دهد که حدود ۸۰ درصد فایل‌ها به آپارتمان‌های بالای یک میلیارد تومان اختصاص دارد. بیشتر معاملات را در بین آپارتمان‌های ۳۰۰ تا ۴۵۰ میلیون تومان شاهد هستیم. در ادامه به بررسی چند منطقه می‌پردازیم تا روند قیمتی امروز مشخص شود.

آگهی‌های منتشر شده در محدوده تجریش نشان می‌دهد که میانگین قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در این محدوده حدود ۳۴ میلیون تومان است و در این منطقه ۱۵ درصد افزایش قیمت داریم.

در منطقه کارگر تهران نیز میانگین قیمت واحدهای مسکونی حدوداً ۸ میلیون و ۲۰۰ تومان است. در سه‌ماهه گذشته در این منطقه ۷ درصد افزایش قیمت داشته‌ایم. همچنین در سه‌ماهه گذشته ۷۹۶ معامله در این منطقه انجام شده است.

در مناطق غربی پایتخت روند کاهش قیمت ادامه دارد. در محدوده پونک میانگین قیمت هر مترمربع واحد مسکونی حدود ۱۷ میلیون و ۸۰۰ تومان شده است. در سه‌ماهه گذشته این منطقه ۵ درصد افزایش قیمت داشته است.

در محدوده فردوسی میانگین قیمت هر مترمربع واحد مسکونی حدود ۱۱ میلیون و ۳۰۰ تومان شده است. در سه‌ماهه گذشته این منطقه ۱۱ درصد افزایش قیمت داشته است.

در شرایط فعلی نقدینگی در بازار روز به روز کمتر می‌شود. بر اساس گزارش دفتر اقتصاد مسکن در ماه‌های نخست امسال حجم نقدینگی در بازار مسکن تهران به ۳۲ هزار و ۴۷۰ میلیارد تومان رسیده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۲.۵ درصد کاهش داشته است.