در هفته ای که گذشت، اگرچه روند قیمتی طلا در بازارهای جهانی با نوساناتي هيجاني همراه بود، ولی به طور کلي روندی صعودی داشت. لازم به ذكر است قيمت طلا در هفته گذشته از میانگين 1503.325 دلار به ازاء هر اونس در تاريخ 12 ماه آگوست سال 2019 ميلادي، به ميانگين قيمت 1512.150 دلار به ازاء هر اونس در تاريخ 16 ماه آگوست سال ميلادي جاری، رسيد.

به گزارش روند بورس امروز، در هفته اخير در بازارهاي جهاني، بهای فلز گرانقیمت طلا تحت تاثير اتفاقات مهمی به شرح ذیل قرار گرفت.

در هفته معاملاتی گذشته به گزارش سايت Kitco، تداوم جنگ تجاری تعرفه ‌ای بین آمریکا و چین موجب افت نرخ بازدهی اوراق خزانه ۲ ساله و ۱۰ سال آمریکا گردید و همین مسئله نیز با بروز ترس از افت ارزش دارائیها در بین معامله‌گران و سرمایه گذاران جهانی موجب گردید که ارزش نرخ برابری دلار آمریکا در مقابل سایر ارزهای عمده جهان مانند یورو در بازارهای جهانی کاهش یابد و با افزایش تقاضای فیزیکی خرید سرمایه‌گذاران و سفته بازان بین‌المللی به خرید فلزات گرانبها مانند طلا به عنوان کالایی مطمئن و کم ریسک برای سرمایه‌گذاری، در هفته قبل ، قیمت این فلزات گرانقیمت در بازارهای جهانی با افزایش قیمت همراه گشت.

در همین حال در هفته گذشته به گزارش سایت  goldseek، بروز نگرانی از افزایش شورش و به هم ریختن اوضاع سیاسی در هنگ کنگ و افت بورسهای آسیایی به دنبال این مسئله، موجب گردید تا اقبال معامله‌گران و سرمایه گذاران بین‌المللی به خرید  فلزات گرانبها مانند طلا در هفته قبل افزایش یابد که متعاقباً این امر منجر به صعود قیمت طلا در هفته اخیر گردید.

 

علاوه بر این در هفته گذشته به گزارش Kitco،  طلاي فيوچر تحويل ماه دسامبر سال ۲۰۱۹ میلادی با ۱دلار رشد قیمت نسبت به هفته قبل، به رقم ۱۵۲۳٫۶۰ دلار به ازاء هر اونس در روز جمعه، در بازار بورس فلزات نيويورک رسید.

 

در همین حال در هفته اخير، به گزارش گروه تحقیقات سايت Kitco، از بین نظر سنجی انجام شده در بین تحلیلگران حرفه ای ۱۷ نفر، در نظرسنجی‌ها شرکت نمودند، که از بین این افراد ۱۰ نفر پیش‌بینی رشد قیمت برای طلا، ۳ نفر پیش‌بینی کاهش قیمت و ۴ نفر نظری بی تفاوت، نسبت به روند قیمت طلا در هفته آتی داشته‌اند.

 

این اتفاقات در حالی است که با احتمال زيادي مهمترين عوامل تاثيرگذار بر قيمت طلا در هفته‌هاي آتي، داده هاي آماري منتشره از اقتصاد كشورها، تغییرات نرخ بهره بانکي آمریکا توسط بانک فدرال رزرو این کشور، سياست بانک مرکزي اروپا در افزايش يا ثبات نرخ بهره بانکي این منطقه، مسئله برگزیت در انگلیس، همچنين برنامه‌هاي تسهيل مالي بانكهاي مركزي سایر کشورها، داده‌هاي اقتصادي کشور چين، همزمانی فستيوالهاي دو كشور چين و هند، بروز تنشهای سیاسی در کشورهای جهان، وضعیت جنگ اقتصادی بین آمریکا و چین، تنش های سیاسی آمریکا و ایران، بروز بلاياي طبيعي و همچنین تغیبر بهاي نفت در بازارهاي جهاني خواهد بود.

 

تحليل تکنيکال طلا

با توجه به شواهد و اندیکاتورهای موجود در تحليل تکنيکال، به نظر مي‌رسد که روند بلند مدت طلا صعودی است، هرچند كه ممكن است طلا در اين بين اصلاح قيمت نيز داشته باشد.

در هفته گذشته روند قیمتی طلا صعودی بود و برای هفته معاملاتی آتی، اين پيش‌بيني براي قیمت طلا وجود دارد که با احتمال زیادی، روندی صعودی داشته باشد.

در اين صورت اگر طلا روندی افزایشی داشته باشد، قيمت آن با عبور از نزديکترين خط مقاومتی خیلی مهم و تاریخی خود که ۱۵۲۰ دلار به ازاء هر اونس مي باشد، با احتمال زيادي تا سطح مقاومتی ۱۵۷۰ دلار به ازاء هر اونس، نيز افزایش خواهد داشت.

و در غير اينصورت چنانچه طلا بخواهد روندی کاهشی داشته باشد، در صورت عبور کردن از نزديكترين ساپورت مهم و قیمتی خود كه ۱۵۰۰ دلار به ازاء هر اونس است، احتمال اينکه تا سطح حمایتی مهم ۱۴۸۰دلار به ازاء هر اونس نیز کاهش يابد، وجود دارد.

 

در همین حال با توجه به اتفاقات اخير و چنانچه اتفاق غير منتظره‌اي رخ ندهد، به نظر می‌رسد که طلا در این هفته روندي صعودی داشته باشد، هرچند که ممکن است در این بين با نوساناتی نیز همراه گردد. اين در حالي است که گواههاي موجود در تحليل تکنيکال نيز از اين مسئله حمايت مي‌کند.

روند قيمتي طلا در هفته‌اي که گذشت به قرار زير است:

 

و همچنين نمودار قيمتي طلا در چند سال اخیر به صورت زير است:

 

تحليل نقره در بازارهاي جهاني

در طی هفته‌اي که گذشت، روند قیمتی نقره در بازارهای جهانی با نوساناتي همراه بود، ولی به طور کلي نقره روندي صعودی داشت. به نحوي‌که در هفته گذشته روند قيمتي نقره از میانگین ۱۶٫۹۵۵۰ دلار به ازاء هر اونس در تاريخ در تاريخ ۱۲ ماه اگوست سال ۲۰۱۹ ميلادي، به ميانگين قيمت  ۱۷٫۱۶۰۰دلار به ازاء هر اونس در تاريخ ۱۶ ماه آگوست سال ميلادي جاری، معامله گردید.

لازم به ذکر است عواملي که در تحليل طلا عنوان گردید، در تغييرات قيمت نقره نیز در هفته قبل موثر بوده‌اند.

در همین حال در هفته گذشته به گزارش سايت Kitco،  قیمت نقره فيوچر تحويل ماه سبتامبر سال ۲۰۱۹ میلادی با ۱ درصد افزایش نسبت به هفته قبل، به رقم ۱۷٫۱۵۵۰ دلار به ازاء هر اونس در روز جمعه، در بازار بورس فلزات نيويورک رسید.

 

به نظر مي‌رسد که خواص پرکاربرد بودن فلز گرانقيمت نقره در صنایع مختلف، و همچنین ارزان تر بودن قيمت فلز نقره نسبت به طلا، علاوه بر امتیاز نقره که مامنی امن برای سرمایه‌گذاری در شرايط بي‌ثباتي سیاسی و اقتصادي به شمار می‌رود، همواره عاملی می باشد که اقبال سرمایه گذاران به خرید نقره را در بازارهاي جهاني به همراه داشته است، و همين امر نيز آينده قيمتي اين فلز ارزشمند را در بازارهاي جهاني تحت تاثير خود قرار مي‌دهد.

 

تحليل تکنيکال نقره

با توجه به شواهد ملاحظه شده در تحليل تکنيکال، به نظر مي‌رسد که روند بلندمدت نقره صعودی خواهد بود. در هفته گذشته در بازارهاي جهاني، روند قیمتی نقره نسبتاً ثابت بود و برای هفته آينده، اين پيش‌بيني وجود دارد که با احتمال زيادي این فلز گرانقیمت روندی صعودی داشته باشد.

در اين صورت اگر فلز گرانقیمت نقره بخواهد روندی افزایشی داشته باشد، با عبور از نزديكترين سطح مقاومتی مهم خود يعني ۱۷٫۵۰۰۰ دلار، با احتمال زیادی تا مقاومت مهم ۱۸٫۰۰۰۰ دلار به ازاء هر اونس نیز افزایش خواهد یافت.

و در غير اينصورت، چنانچه نقره بخواهد روندي کاهشی داشته باشد، با عبور کردن از نزديکترين ساپورت مهم و تاریخی خود که ۱۷٫۰۰۰۰ دلار است، احتمال اينکه‌ تا سطح حمایتی مهم  ۱۶٫۵۰۰۰ دلار به ازاء هر اونس نيز نزول یابد، وجود دارد.

در همین حال با توجه به اتفاقات اخير و چنانچه اتفاق غير منتظره‌اي رخ ندهد، به نظر می‌رسد که نقره در این هفته روندي فزاینده داشته باشد، هرچند که ممکن است در این بين با نوساناتی نیز همراه گردد. اين در حالي است که گواههاي موجود در تحليل تکنيکال نيز از اين مسئله حمايت مي‌کند.

 

 

روند قيمتي نقره در هفته گذشته به قرار زير است:

 

و همچنين نمودار قيمتي نقره در چند سال گذشته به صورت زير است:

 

 

 

تحلیل مس در بازارهاي جهاني

 

بهاي فلز مس در هفته قبل در بازارهای جهانی با نوساناتي همراه بود، ولي به طور کلي در هفته گذشته روندي نزولی داشت. به نحوي که قيمت اين فلز بنیادین از قيمت ۵۷۲۴ دلار به ازاء هر تن در تاريخ ۱۲ ماه آگوست سال ۲۰۱۹ ميلادي، به قيمت ۵۷۰۸ دلار به ازاء هر تن در تاريخ ۱۶ ماه اگوست سال ميلادي جاری، معامله گردید.

 

 الف- تحليل بنيادي:

در شکل زير نمودارهاي قيمتي يک ماهه و يک هفته اخير فلز مس(تحويل فوري) برحسب دلار/تن در بورس فلزات لندن آورده شده است:

 

 

 

عوامل زیادی در هفته قبل بر قيمت فلز مس در بازارهای جهانی اثر داشتند که مهمترین آن به شرح زیر است.

در هفته معاملاتی گذشته براساس گزارش سایت Kitco، بانک مورگان استنلی هشدار داد که جنگ تعرفه‌ای بین دو کشو رامریکا و چین می تواند اقتصاد جهان را در نیمه سال آینده به رکود برد. در همین حال تداوم تنش های اقتصادی، و جنگ سرد بین دو کشور چین و آمریکا موجب گردید تا دورنمای ترس از افت اقتصادی در بین معامله‌گران و سرمایه‌گذاران بین المللی به وجود آید.  در نتیجه این مسئله تقاضای فیزیکی معامله‌گران بین المللی به خرید فلزات بنیادین مانند مس در بازارهای جهانی، با کاهش همراه گردید و به دنبال آن قیمت این فلزات اساسی اگرچه در هفته قبل با نوساناتی همراه بود، ولی بطور کلی روندی نزولی داشت.

بهاي فلز مس در هفته قبل در بازارهای جهانی با نوساناتي همراه بود، ولي به طور کلي در هفته گذشته روندي نزولی داشت. به نحوي که قيمت اين فلز بنیادین از قيمت ۵۷۲۴ دلار به ازاء هر تن در تاريخ ۱۲ ماه آگوست سال ۲۰۱۹ ميلادي، به قيمت ۵۷۰۸ دلار به ازاء هر تن در تاريخ ۱۶ ماه اگوست سال ميلادي جاری، معامله گردید.

 

ب- تحليل تکنيکال:

با توجه به شواهد و اسیلاتورهای موجود در تحليل تکنيکال، فلز مس روند بلند مدت صعودی دارد و لازم به ذکر است که این فلز بنیادین، نوساناتي را نیز در اين بين تجربه خواهد نمود. در هفته گذشته در بازارهای جهانی، فلز بنیادین مس روندي نزولی داشت و در هفته بعد با احتمال زیادی دارای روندي نزولی خواهد بود.

در اين صورت فلز اگر مس بخواهد روندي کاهشی داشته باشد و در صورت عبور کردن از نزديکترين ساپورت تاریخی و مهم خود که ۵۷۰۰ دلار به ازاء هر متریک تن مي‌باشد، احتمالاً تا حمایت قیمتی ۵۴۰۰ دلار به ازاء هر متریک تن نيز افت خواهد یافت.

و در غير اين صورت چنانچه مس روندی صعودی داشته باشد، در این صورت با عبور از نزديكترين مقاومت مهم و تاریخی خود يعني ۵۹۰۰ دلار به ازاء هر تن، احتمال اين که قیمت مس، تا سطح مقاومتی  ۶۱۰۰ دلار به ازاء هر متریک تن افزایش يابد، وجود دارد.

 

 

اتفاقات فوق در حالي است که علاوه بر موارد فوق، عوامل مهمي مانند میزان رشد GDP کشورهای بزرگ جهان نظیر آمریکا، چین و منطقه يورو، بروز بلاياي طبيعي، مسئله تنشهاي سياسي در بین کشورهای جهان مانند تنش‌های سیاسی بین آمریکا و چین، آمریکا و ایران، همچنین سياستهاي تورم‌زدايي چين، سياستهاي فدرال رزرو آمريکا در تثبيت يا عدم تثبيت نرخ بهره بانکي، اقدامات ساير بانکهاي مرکزي دنيا، مسئله خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، نگرانی‌هاي ناشي از افزايش نرخ تورم جهاني و اتفاقاتی نظیر بروز اعتصابات کارگري در معادن مهم مس دنيا خصوصاً معادن مس کشور شیلی و به بهره‌برداری رسیدن معادن مس جدید در تعيين روند آینده فلز بنیادین مس در بازارهاي جهاني تاثيرگذار خواهند بود.

 

منبع:

شرکت کارگزاری سی ولکس