وزیر صنعت، معدن و تجارت در سفر به استان همدان و بازدید از دو شهرستان ملایر و تویسرکان با بیان اینکه تولید مولد باید در کشور جدی گرفته شود اظهار کرد: برای همه مناطق کشور با توجه به مزیت های منطقه ای برنامه داریم. همچنین از داخلی سازی در رشته های مانند پوشاک و چادر مشکی و.... حمایت می کنیم.

به گزارش روند بورس امروز،‌وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه کارگروهی برای شناسایی ظرفیت های صادراتی ملایر و همدان تشکیل شود، گفت: شرکت های مدیریت صادرات، اعتبارات اشتغال روستایی و تبصره ۱۸ می توانند به سمت صنعت مبل و منبت ملایر بیایند.

 

رضا رحمانی در بازدید از مجتمع تولیدی بافتینه و بافتسان در مراسمی که در محل این مجمتع برگزار شد، بیان کرد: کار تولید علیرغم مشکلات به وجود آمده بر اثر تحریم ها اما با همدلی دستگاه ها و حضور بخش خصوصی، به زیبایی در شهرستان ملایر و استان همدان در جریان است که این خود نشانگر شکست تحریم ها است.

 

هیچ واحد تولیدی در استان همدان بخاطر تحریم ها تعطیل نشده است

 

او با اشاره به سخن استاندار همدان در خصوص واحدهای تولیدی این استان، تصریح کرد: این سخن استاندار که در استان همدان هیچ واحد تولیدی بخاطر تحریم ها تعطیل نشده است می تواند سرتیتر خبرهای امروز باشد و این پیام پیروزی ما در جنگ اقتصادی ظالمانه به وجود آمده است.

 

نقشه دشمن برای تعطیلی کارخانجات با شکست مواجه شد

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به بازدیدی های خود از واحدهای تولیدی ملایر، گفت: جالب است که واحدهای مورد بازدید، تقاضای حمایت برای افزایش صادرات محصولات تولیدی خود را داشتند که این نشانه خوب دیگری از شکست نقشه دشمن در تعطیلی کارخانجات ما است.

 

 

حفظ وضعیت موجود تولید و اشتغال یک کار جهادی و راهبرد اول ما است

 

رحمانی با یادآوری فرمایش مقام‌معظم رهبری در خصوص تولید، بیان کرد: رهبری فرمودند که حفظ وضعیت موجود تولید و اشتغال یک کار جهادی است و از ابتدای مسئولیتم در وزارتخانه در آبانماه سال گذشته و در بحبوحه تحریم ها این موضوع سرلوحه و اولویت برنامه هایمان بوده است.

 

او با بیان اینکه در سال ۹۸ هم این اولویت حفظ شد و به عنوان راهبرد ادامه دارد، اضافه کرد: از ابتدای سال ۹۸ فعال سازی ظرفیت های غیرفعال واحدهای تولیدی را نیز به عنوان راهبرد دوم به راهبرد اول اضافه کردیم و می خواهیم ظرفیت های خالی را پر کنیم.

 

از فعال سازی واحدای راکد تا توسعه واحدهای دارای ظرفیت

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به راهبردهای دیگر این وزارتخانه، افزود: فعال سازی واحدهای راکد و توسعه واحدهای دارای ظرفیت توسعه دو راهبرد دیگر امسال ما است.

 

کارگروهی برای شناسایی ظرفیت های صادراتی ملایر و همدان تشکیل شود

 

رحمانی با اشاره به ظرفیت های ملایر، گفت: در همین شهرستان مبل و منبت، محصول انگور و همچنین معدن ظرفیت های خوبی برای توسعه دارند که باید کمیته و کارگروهی ایجاد شود و ظرفیت های صادراتی شهرستان ملایر و استان همدان را مورد مطالعه و شناسایی قرار دهد و ما هم در این زمینه آماده هر گونه همکاری هستیم.

 

شرکت های مدیریت صادرات به سمت مبل و منبت ملایر بیایند

 

او با اشاره به برخی اقدامات حمایتی یادآوری کرد: به عنوان نمونه همین شرکت های مدیریت صادراتی که فعال کردیم می توانند به سمت مبل و منبت بیاییند، از سوی دیگر از حضور واحدهای تولیدی در نمایشگاه های داخل و خارج حمایت می کنیم.

 

استفاده از اعتبارات تبصره ۱۸ و اشتغال روستایی برای توسعه مبل و منبت ملایر

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اعتبارات تبصره ۱۸ و همچنین اشتغال روستایی، بیان کرد: برنامه ریزی کردیم تا اعتبارات تبصره ۱۸ برای تکمیل طرح های نیمه تمام، تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی و نوسازی صنایع و همچنین کلینیک های کسب و کار هزینه شود و از این اعتبارات در صنایع دارای ظرفیت استان مانند مبل و منبت هم می توان استفاده کرد.

 

رحمانی اضافه کرد: اعتبارات اشتغال روستایی نیز که به اذن مقام معظم رهبری برای اشتغال در روستاها قرار است هزینه شود ظرفیت خوبی است که می تواند در مبل و منبت ملایر مورد استفاده قرار گیرد.

 

با راه اندازی شهرک خصوصی چوب و مبل و منبت در این منطقه موافقم

 

او همچنین اضافه کرد: با راه اندازی شهرک خصوصی چوب و مبل و منبت در این منطقه که مورد اشاره نیز قرار گرفت موافق هستم.

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت در پایان با تاکید بر اینکه کارگروهی برای پیگیری این امور در استان تشکیل شود، افزود: اختیارات لازم را برای پیگیری امور به استاندار نیز تفویض خواهم کرد.

 

رضا رحمانی در نشست با فعالان اقتصادی شهرستان تویسرکان که در محل شرکت هگمتان دارو در ناحیه صنعتی فرسفج تویسرکان برگزار شد، بیان کرد: تلاش خوبی در گشور در حال انجام است و مسایل و مشکلات با همت و عزم مردم و مسئولین حل می شود.

 

افزایش ۲۴ درصدی صدور جواز تاسیس و ۱۶.۵ درصدی پروانه بهره برداری در ۴ ماهه نخست امسال

او با بیان اینکه نقشه دشمنان برای به تعطیلی کشاندن کارخانجات و فلج کردن تولید ما با شکست مواجه شد، تصریح کرد: آمارها نشان می دهد که رغبت و علاقه مردم به کار تولیدی علیرغم همه تنگناها بیشتر شده است و تعداد جواز تاسیس صادره در چهار ماهه اول امسال نسبت به مدت مشابه پارسال افزایش ۲۴ درصدی داشت. همچنین تعداد پروانه بهره برداری در این بازه زمانی نیز افزایش ۱۶.۵ درصدی پیدا کرد.

 

 

تویسرکان در مسیر صنعتی شدن گام برداشته است

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اعلام اینکه اما ظرفیت ها و پتانسیل های موجود بیش از این است، ادامه داد: همین شهرستان تویسرکان اکنون در مسیر صنعتی شدن گام برداشته و واحدهایی که امروز در این شهرستان بازدید کردیم به روند صنعتی شدن آن کمک می کنند.

 

اولویت های کاری وزارت صمت در راستای تولید

 

رحمانی با اشاره به برنامه های وزارت صمت اضافه کرد: سال قبل حفظ وضعیت موجود تولید و اشتغال در لیست اولویت های برنامه کاری ما بود و امسال علاوه بر این مهم، می خواهیم ظرفیت های غیرفعال واحدهای تولیدی را هم احیا کنیم و اگر واحد تولیدی امکان توسعه داشت به توسعه آن کمک کنیم.

 

پتانسیل های همدان برای توسعه

 

او با اشاره به ظرفیت های استان همدان جهت توسعه، بیان کرد: خرما، گردو، دارو، مبل و منبت ظرفیت های خوبی در این استان است.ضمن اینکه موقعیت جغرافیایی، منابع انسانی و دسترسی به بازارهای مصرف مانند تهران و کرج هم به این ظرفیتها اضافه می شود.

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به برنامه ریزی برای ساماندهی بازار سوغات در شهر مشهد، گفت: می خواهیم برای هر استان با توجه به مزیت ها و ظرفیت های آن همچنین طرحی را داشته باشیم، همدان هم ظرفیت های خوبی در کشاورزی، منابع طبیعی، معادن و مبل و… دارد که می تواند از آن استفاده کند.

 

هماهنگی مردم و مسئولان و حضور بخش خصوصی از ظرفیت های همدان است

رحمانی هماهنگی مردم و مسئولان و حضور بخش خصوصی را از دیگر ظرفیت های همدان دانست و افزود: برنامه هایی برای همدان داریم و علاوه بر آن جمع بندی مسایل مطروحه در این سفر نیز پیگیری می شود.

 

ضرورت اصلاح برخی جهت گیری ها جهت کمک به تولید کشور

 

او با تاکید بر ضرورت اصلاح برخی جهت گیری ها جهت کمک به تولید کشور بیان کرد: برخی واحدهای تولیدی از نبود یا کمبود سرمایه در گردش گلایه دارند و این قابل قبول نیست که واحد تولیدی که اشتغال آفرینی می کند و برای اقتصاد ملی مثمر ثمر است، از کمبود یا نبود سرمایه در گردش رنج ببرد و توقع ما در این زمینه از نظام بانکی بیشتر است.

 

فرمایشات رهبری در خصوص رونق تولید سرلوحه همه دستگاه ها قرار بگیرد

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به فرمایش رهبری که همه دستگاه ها بر روی رونق تولید متمرکز شوند، اضافه کرد: رهبری در جای دیگری فرمودند که اگر می خواهید مشکلات اساسی کشور حل شود راه حل آن تقویت تولید ملی است و این فرمایشات و تاکیدات باید سرلوحه همه دستگاه ها قرار بگیرد.

 

تولید مولد باید در کشور جدی گرفته شود

 

رحمانی با تاکید بر ضرورت جدی گرفته شدن تولید مولد در کشور، تصریح کرد: برای همه مناطق کشور با توجه به مزیت های منطقه ای برنامه داریم. همچنین از داخلی سازی در رشته های مانند پوشاک و چادر مشکی و…. حمایت می کنیم.

 

گفتنی است وزیر صنعت، معدن و تجارت، پیش از این نشست از سه واحد تولیدی در شهرستان تویسرکان بازدید به عمل آورد و از نزدیک در جریان مهمترین مسایل و مشکلات آنها قرار گرفت.