هم اکنون دولت حدود ۷۰ درصد سهام بورس را دراختیار دارد، با مدیریت این سرمایه، ایجاد اعتماد سازی و ثبات در بازر امکان رونق دهی به شاخص ها در تالار محیا است. همچنین شاهد حضور پررنگ بخش خصوصی در این مناطق هستیم که تعامل آنها با بازار بورس تاثیر مثبتی بر اقتصاد این مناطق خواهد گذاشت.

به گزارش خبرنگار بورس امروز: علیرضا تاج بر مدیرعامل کارگزاری تامین سرمایه نوین نیز دیگر مخالف طرح حضور بورس کالا در مناطق آزاد در شرایط فعلی گفت: بورس کالا در یک ماه اخیر حجم معاملاتش نصف شده است. طرح حضور بورس کالا در مناطق آزاد ما عملی نخواهد شد. شرکت های کوچک و متوسط برای حضور در تالارهای بورسی باید راه پر پیچ و خمی را دنبال کنند و این مسیر دور از دسترس آنها خواهد بود. ابتدا باید بر تقویت بورس کالا تاکید کرد تا از شرایط سخت فعلی عبور کند.

تاج بر افزود: معافیت مالیاتی از جمله مشوق های حضور بورس کالا در مناطق آزاد کشور است اما کافی نیست و نیازمند مشوق های عملیاتی بیشتری هستیم.

مدیرعامل کارگزاری تامین سرمایه نوین با اشاره به عملی نشدن مصویه هئیت وزیران برای حضور بورس کالا در مناطق آزاد اظهار کرد: حتما گلوگاهی وجود دارد که این مصوبه ۱۰ سال است که عملی نشده است. ممکن این مصوبه شعاری است یا جهت تفاهم نامه هایی به تصویب رسیده باشد.

تاج بر با تاکید بر بسترسازی در مناطق آزاد گفت: در مناطق آزاد بسترهای لازم یا وجود ندارد یا از نظر سیستمی این زیر ساخت ها عملیاتی نشده اند. در کیش هم تجربه حضور بورس کالا آن گونه که توقع داشتیم، نبوده است. در کل این موارد حاشیه برای بورس کالا به حساب می آید و همکاری های لازم با وجود تلاش های مدیران بورس کالا از سوی وزارت صمت و مناطق آزاد وجود ندارد.

لازم به ذکر است که هم اکنون دولت حدود ۷۰ درصد سهام بورس را دراختیار دارد، با مدیریت این سرمایه، ایجاد اعتماد سازی و ثبات در بازر امکان رونق دهی به شاخص ها در تالار محیا است. همچنین شاهد حضور پررنگ بخش خصوصی در این مناطق هستیم که تعامل آنها با بازار بورس تاثیر مثبتی بر اقتصاد این مناطق خواهد گذاشت.

بر اساس آمارهای منتشر شده، ۲۰ هزار و ۵۸۶ شرکت ایرانی و ۹۲۱ شرکت خارجی در مناطق آزاد به ثبت رسیده است و با توجه به قانون انجام معاملات بر مبنای ارز در بورس مناطق آزاد شرکت های خارجی نیز می توانند حضور موفقی را در تالارهای بورسی مناطق آزاد تجربه کنند. در این میان بانک مرکزی نیز به تعهدات خود در خصوص افتتاح حساب ارزی، انتقال و تسویه وجوه به صورت ارزی باید عمل کند.