مجتمع جهان فولاد سیرجان با استفاده از توان و درایت این مدیر تلاشگر و متخصص، در بخش صنعت به فعالیت می پردازد. چندی پیش طی مراسمی که در تالار دیپلماتیک وزارت امور خارجه کشور برگزار شد، وی به عنوان مدیر برگزیده سال 98- 97 انتخاب و تندیس چهارمین نشان عالی مدیریت به او اعطا شد و این تندیس دومین تندیس اهدایی به دکتر علی عباسلو به دلیل همت و پشتکارش بود

به گزارش روند بورس امروز: شرکت جهان فولاد سیرجان مجموعه ای که با تلاش مدیران سختکوش خود و با اعتماد و تکیه بر توان متخصصان داخلی تاکنون توانسته است به موفقیتهای بسیار دست یافته و دستاوردهای فراوانی برای بخش صنعت فولاد شهرستان سیرجان و همچنین استان کرمان و به طور کلی فولاد کشور رقم بزند. در سال ۹۸ هم در زمینه ی صنعت و مدیریت خوش درخشید. و به رغم دغدغه هایی که وجود داشت، راه خود را همواره با امید و نهایت تلاش ادامه داد و توانست به سطح تولید نهایی خود به صورت یک مجموعه ی کامل تولیدات فولاد برسد. در آیین بزرگداشت روز صنعت و معدن در استان کرمان، شرکت مجتمع جهان فولاد سیرجان به عنوان شرکت برتر صنعت استان کرمان در سال ۹۸ انتخاب شد.

اکنون نام و آوازه این مجتمع جهانی شده است و به عنوان یک برند ممتاز در دنیا شناخته می شود و این همه حاصل مدیریت ممتاز و اراده ی پولادین سکاندار این مجتمع فولادی دکتر علی عباسلو می باشد . مدیری که با اتکا به خداوند و اراده و باور قوی خود برای سیرجان و کرمان و همچنین کشورمان ایران مایه ی افتخار و سر افرازی شده است.

عباسلو که سالیان درازی از عمر خود را در بخش صنعت صرف کرده، به عنوان یکی از پیشکسوتان در زمینه ی صنعت به شمار میرود و در این راه برای پیشبرد اهداف اقتصادی و قدم برداشتن در شکوفایی اقتصاد با وجود مشکلات زیاد از پای نایستاد تا سیرجان به عنوان مرکز صنعت و توسعه و آبادانی به جایگاهی که همواره شایسته آن بوده است دست یابد و نام ایران را در حوزه صنعت جاودان سازد. حدود یک دهه است که شرکت مجتمع جهان فولاد سیرجان در به ثمر رساندن اهداف اقتصادی صنعت فولاد کوشش می کند نقش این شرکت در توسعه، آبادانی و شکوفایی اقتصادی شهرستان سیرجان و استان کرمان آن هم در این جنگ اقتصادی بیش از پیش بر همگان آشکار است.

مجتمع جهان فولاد سیرجان با استفاده از توان و درایت این مدیر تلاشگر و متخصص، در بخش صنعت به فعالیت می پردازد. چندی پیش طی مراسمی که در تالار دیپلماتیک وزارت امور خارجه کشور برگزار شد، وی به عنوان مدیر برگزیده سال ۹۸- ۹۷ انتخاب و تندیس چهارمین نشان عالی مدیریت به او اعطا شد و این تندیس دومین تندیس اهدایی به دکتر علی عباسلو به دلیل همت و پشتکارش بود .بزرگداشت روز ملی صنعت و معدن در کرمان که روز پنجشنبه سوم مرداد ماه ۱۳۹۸ به میزبانی اتاق بازرگانی صنایع، معادن وکشاورزی کرمان باحضور صنعتگران و معدنکاران استان کرمان، مسئولان استانی و با همکاری سازمان صنعت، معدن و تجارت، اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی و شرکت شهرک های صنعتی استان کرمان برگزار شد که طی این مراسم از مدیران برتر و پرتلاش بخشهای صنعت و معدن در کرمان تجلیل شد.

شرکت جهان فولاد سیرجان به مدیرعاملی دکتر علی عباسلو به عنوان واحد برگزیده و بهره بردار صنعتی نمونه سال ۱۳۹۸ و یکی از سرآمدان و پیشتازان حوزه صنعت معرفی شد. شهرستان سیرجان دارای بزرگترین معادن سنگ آهن خاورمیانه با ذخیره احتمالی یک میلیارد تن و ذخیره قطعی ۲۱۹ میلیون تن است. با احداث کارخانه های متعدد و تخصصی در هر زمینه توسط شرکت جهان فولاد زنجیره تولید فولاد در سیرجان که شهریست با ذخایر غنی سنگ آهن تکمیل شد.

عباسلو در توضیحاتی کلی در خصوص مجتمع جهان فولاد سیرجان گفت: احداث اولین کارخانه تولید شمش فولادی و همچنین اولین کارخانه تولیدکننده آهن اسفنجی در سیرجان، احداث کارخانه بریکتسازی، احداث بزرگترین کارخانه میلگرد جنوب شرق در بردسیر و احداث کارخانه تولید اکسیژن و احداث پست برق ۴۰۰ به ۳۳ برای تامین برق کارخانه های ذی ربط این مجموعه را طی ۸-۹ سال گذشته از عمده فعالیت های شرکت جهان فولاد برشمرد.

عباسلو تاکید کرد: شرکت جهان فولاد سیرجان یک نمونه عینی از رویا تا واقعیت است، پروژهای که در آغاز برای همگان نشدنی و باورنکردنی بود امروزه به جایگاهی که باید رسیده و خرسندیم که همواره به همت و کار خود متکی و معتقد بوده ایم. زمانی که کارخانه فولاد را میخواستیم شروع کنیم بسیاری این را یک رویا و فولاد کاغذی میدانستند اما ثابت شد که خواستن توانستن است.

این شرکت باسرمایه ای اندک، حدود یک و نیم میلیارد تومان شروع به کار کرد و اکنون پس از چندین سال تلاش بی وقفه ارزش دارایی های این شرکت بیش از ۱۱ هزار میلیاردتومان ارزش گذاری شده است. امروز این شرکت به یک برند جهانی تبدیل شده و محصولات آن به کشورهای مختلف صادر می شود. می توان گفت “تولید” شاه کلید تمامی موفقیت‌هایی ‌ست که می توان به دست آمد.

مدیرعامل مجتمع جهان فولاد سیرجان، مشکلات متعدد و عمل نکردن شرکت های خارجی سازنده دستگاه های مورد نیاز ذوب و ریخته گری به تعهداتشان را یادآوری کرد و گفت: سال گذشته بعد از اینکه تاسیسات را راه اندازی کردیم شرکتهای سوئیسی، آلمانی، ایتالیایی و اسپانیایی از تعهد به قراردادها سرباز زدند و در نخستین گام از اعزام کارشناسان برای راه اندازی دستگاه های ذوب فولاد خودداری کردند. باید کوره ها توسط یک ترانس ۱۸۰ مگاواتی برقدار می شد و این پروژه ریسک بسیاری داشت، اما کارشناسان سازنده به ایران نیامدند. بازهم به طرق مختلف خواهان ادامه ی همکاری و در نهایت خواستار این موضوع شدیم که صرفا محاسبات ما را تایید یا رد کنند اما تمامی پیشنهادهای ما را برای هرگونه همکاری نپذیرفته و رد کردند و در آخر هم هیچ پاسخی به ما ندادند. بسیاری در همین مرحله ما را شکست خورده می پنداشتند اما در نخستین گام به خدا توکل و در گام بعدی به متخصصین داخلی که در بخش فولاد کار کرده بودند، اعتماد کردیم. بدون حضور کارشناسان خارجی برای ریخته گری آماده شدیم. کارخانه ی ریخته گری شمش ما دارای ۶ خط است و احتمال بروز حادثه وجود دارد . درجه حرارت بسیار بالا است و درصد بروز خطرات و حادثه زیاد است.  ممکن بود حوادث جانی هم رخ دهد اما با همه مخاطرات کار را انجام دادیم و پروژه را تکمیل کردیم.

وی در برابر این سوال که آیا دلیل کیفیت محصولات جهان فولاد سیرجان  نزدیکی به منطقه گلگهر است،  گفت: نزدیکی به منطقه گلگهر می تواند بر قیمت تمام شده ما تاثیر بگذارد اما بر کیفیت تاثیرگذار ِ نخواهد بود. کیفیت تولیدات مجتمع جهان فولاد به ارزش گذاری های مربوط به تولید این مجتمع باز می گردد. مزیت نزدیک بودن به مواد اولیه هم در قیمت تمام شده محصول و هم در تضمین تداوم تولید موثر است. نگران مواد اولیه و عدم تولید نیستیم. نگران اجرای تعهداتمان در قراردادهای مختلف نیستیم. انگیزه زیادی برای صادرات داریم و زمان تحویل محصول به مشتری تاکنون به تعویق نیفتاده است.

وی در خصوص تامین منابع مالی ارزی و ریالی برای اجرای برنامه های شرکت، تصریح کرد: بحث بانک دوطرفه است. از روزی که با بانک کار کردیم، چه در باز پرداخت اقساط داخلی و چه در باز پرداخت اقساط خارجی به یاری خدا یک قسط معوقه هم نداشتیم. حداکثر تلاش را به کار گرفتیم که در این بخش کار کنیم و به دلیل همین خوش حسابی ما است که بانک ها به طرف ما می آیند. در شروع کار، بانک ها ما را نمی شناختند. براساس شناختی که بانک تجارت از شخص من داشت و در پروژه مس از ما حمایت کرده بود، در جهان فولاد نیز با ما همکاری کرد. این روزها بانک ها به دنبال پروژه های ما هستند. ماهیانه یکی، دو بانک از پروژه های ما بازدید می کنند و درخواست همکاری می دهند. به گفته ی دکتر عباسلو، مجتمع جهان فولاد سیرجان با استفاده از وام های اخذ شده توانسته است ۴-۵ کارخانه را بسازد و در حال مذاکره با چند بانک خارجی است تا برای پروژه های آینده از تسهیلات ارزی استفاده کند.

وی در مورد بدهی ارزی این مجموعه فولادی ادامه داد: از وام اصلی ۱۰۰ میلیون یورویی تنها ۲۰-۳۰ میلیون یورو برای باز پرداخت باقیمانده است که از طریق صادرات محصولاتمان آن را پرداخت خواهیم کرد. این مدیر برگزیده استان از تولید شمش فولادی، تولید آهن اسفنجی و تولید میلگرد را از پروژه های انجام شده و مهم شرکت جهان فولاد یادکرد. عباسلو از تولید آهن اسفنجی یک میلیون و ۷۰۰ هزار تنی، تولید شمش یک میلیون و ۳۰۰ هزار تنی معمولی، تولید شمش فولاد آلیاژی در بردسیر و تولید کلاف به عنوان پروژه های بعدی و در دست اقدام شرکت مجتمع جهان فولاد سیرجان نام برد.

وی در ترسیم چشم انداز جهان فولاد سیرجان، به جهانی بودن برند این شرکت اشاره و اضافه  کرد: شرکت جهان فولاد سیرجان به برند جهانی دارای محصولاتی با کیفیت برتر دست یافت و چشم انداز ما برای آینده هم مثبت است.

وی در خصوص همکاری های اقتصادی جهان فولادسیرجان  چون معین اقتصادی بخش بلورد گفت: رسالت خود می دانیم که در زمینه های اجتماعی به همان اندازه که از منابع طبیعی استفاده می کنیم تاثیر مثبت بگذاریم و این روند همکاری جهان فولاد سیرجان در زمینه های فرهنگی و اجتماعی و همینطور معین اقتصادی بودن تاکنون با موفقیت طی شده است و قصد خاتمه دادن به آن را نداریم و قطعا در بخش های بیشتر و با جدیت و پیگیری های قوی تر آن را پیش خواهیم برد.

علی ارجمند سرپرست روابط عمومی شرکت جهان فولاد سیرجان در پایان نشست اعلام کرد: در سال ۱۳۸۳ با راه اندازی واحد احیای مستقیم سردار شهید اهللدادی به ظرفیت تولید سالیانه یک میلیون تن آهن اسفنجی، شرکت جهان فولاد سیرجان اولین تولیدکننده آهن اسفنجی در سیرجان تبدیل شد. همچنین در ابتدای سال ۹۸ با راه اندازی کارخانه ذوب و ریخته گری شهید زندی نیا با ظرفیت تولید سالانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن شمش فولادی، جهان فولاد سیرجان این دیگر به عنوان اولین تولیدکننده شمش فولادی در شهرستان سیرجان شناخته شد. کارخانه میلگرد جهان فولاد در بردسیر نیز بزرگترین و پیشرفته ترین کارخانه نورد جنوب شرق کشور می باشد که با مدیریت دکتر عباسلو پس از ۲۷ سال انتظار برای مردم بردسیر توسط شرکت جهان فولاد سیرجان احداث گردید.

گفتنی است دکتر علی عباسلو از سال ۸۸ با تاسیس شرکت جهان فولاد سیرجان از خام فروشی سنگ آهن جلوگیری کرد و با ایجاد صنایع فولادی در جهت ایجاد ارزش افزوده و توسعه پایدار در منطقه تلاشهای فراوانی انجام داد. به همین علت از وی به عنوان بنیانگذار صنعت فولاد سیرجان نام میبرند.