با وجود پیش بینی افزایش افت ذخائر نفتی، گزارش اداره اطلاعات انرژی ایالات متحده مبنی بر افت حدود 11میلیون بشکه ای - دومین افت شدید در تابستان سال جاری شوک جدیدی را به بازار پر تنش این هفته های نفت وارد کرد.

رضا اسماعیل زاده کارشناس بازارسرمایه در گفتگو با خبرنگار بورس امروز عنوان کرد:با وجود افت و خیز های شدید نفت در ماه جولای، قیمت این طلای سیاه در هفته آخر این ماه به تعادل نسبی رسید. این هفته نیز به مانند چند هفته اخیر شاهد مبارزه ریسک های ژئوپولتیک از بابت اختلال در سمت عرضه با نگرانی ها در مورد ضعف نیاز در سمت تقاضا بودیم، به طوری که ریسک های عمده بازار پیروز رقابت این هفته بوده و بر خلاف ریزش شدید هفته قبل، شاهد افزایش نسبی قیمت ها بودیم که در آن شاخص برنت دریای شمال و وست تگزاس اینتر مدی ایت به ترتیب تا آستانه قیمتی ۶۶/۶۴ و ۴۸/۵۷ نیز پیش رفتند.

وی افزود: بوریس جانسون که به تازگی نخست وزیر بریتانیا شده است، جدیدترین بازیگر حماسه تانکرهای نفت کش میان ایران و بریتانیا محسوب می شود، به طوری که تا کنون وی نیز همان ادعاهای قبلی را مطرح کرده و سخن جدیدی به میان نیاورده است تا همچنان تنور این تنش در میان نفت کش ها داغ باشد. در سمت دیگر با وجود پافشاری مایک پامپئو، وزیر امور خارجه ایالات متحده مبنی بر شروع مذاکرات مستقیم با تهران در مورد مسئله هسته ای، طرف ایرانی حتی در این مورد ضرورتی بر پاسخ نیز ندیده است.

اسماعیل زاده خاطرنشان کرد: با وجود پیش بینی افزایش افت ذخائر نفتی، گزارش اداره اطلاعات انرژی ایالات متحده مبنی بر افت حدود ۱۱میلیون بشکه ای – دومین افت شدید در تابستان سال جاری شوک جدیدی را به بازار پر تنش این هفته های نفت وارد کرد.

وی در انتها یادآور شد: آمار هفتگی موسسه نفت ایالات متحده در مورد میزان عرضه این کشور در روز ۳۰ جولای، آمار هفتگی اداره اطلاعات انرژی ایالات متحده در مورد میزان ذخایر نفت این کشور در روز ۳۱ جولای و همچنین آمار هفتگی موسسه بیکر هیوز از تعداد چاه های فعال در روز جمعه از جمله آمار های کلیدی هستند که این هفته نیز طبق معمول به بازار ارائه خواهند شد.